Maszów, pomimo tego, że jest jedną z największych wsi w gminie, był do tej pory jedyną jej miejscowością, która nie posiada obiektu mogącego spełniać funkcję społeczno-kulturalną. Przez lata funkcjonowało co prawda pewno miejsce „zastępcze”, aczkolwiek zarówno zdaniem mieszkańców, jak i włodarzy gminy nie zapewniało ono odpowiednich warunków.
– Na tej samej działce stał kiedyś tzw. klub, czyli poprzednie miejsce spotkań mieszkańców Maszowa. Natomiast było to tak dawno, że osobiście nie pamiętam tego budynku. Dlatego cieszymy się, że wspólnymi siłami udało się najpierw zorganizować projekt, a potem uzyskać na jego realizację dofinansowanie i dziś widzimy finalny efekt. A muszę przyznać, że sam jestem pod wrażeniem tego obiektu. Zresztą zawsze jak budujemy coś nowego, tworząc od podstaw, to jest to dla mnie źródłem szczególnej satysfakcji – stwierdził wójt Paweł Kucharczyk.
Włodarz z Rudnika podkreśla, że ma nadzieję, że będzie jak najlepiej służyła wszystkim miejscowym i przyczyni się do ubogacenia życia społeczno-kulturalnego nie tylko samej miejscowości, ale i całej gminy. Jednak teraz samorządowcy oczekują zaangażowania samej społeczności. Pewne ruchy organizacyjne już zresztą zostały zainicjowane, co nieśmiało potwierdza wójt.
– Na pewno są już jakieś plany co do zagospodarowania tego obiektu. Nie wiem tylko, czy mogę wyprzedzać pewne fakty i zdradzić rąbka tajemnicy. Wiem, że pani sołtys Jadwiga Sadowska aktywnie działa w zakresie organizacji tego wiejskiego domu kultury. W trakcie otwarcia obiektu przekazałem wszystkim zebranym, że miejsce jest, samorząd wykonał swoje zdanie, teraz wszystko leży już w ich własnych rękach. Innymi słowy oni sami muszę sprawić, aby obiekt tętnił życiem – dodał nasz rozmówca.
Dom wiejski powstał w ramach większego programu, obejmującego także termomodernizację siedziby miejscowego urzędu gminy i wymianę instalacji elektrycznej w świetlicy wiejskiej w Bzowcu. Całkowity koszt tego trzyczęściowego zadania wyniósł ponad 1,8 mln zł. Cała kwota nie pochodziła jednak z budżetu gminnego. Niespełna 1 mln 350 tys. to środki otrzymane z Polskiego Ładu.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze