Kilkunastominutowy popularnonaukowy film o Gotach powstaje na zlecenie gminy Hrubieszów. Jest on jedną z części projektu utworzenia Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu. Projekt obejmuje nie tylko budowę centrum i jego wyposażenie, ale także przygotowanie wystawy, której jedną z części będzie film o Gotach.
Scenariusz filmu opracowano w oparciu o wydarzenia znane z antycznych źródeł historycznych. Pierwsze ujęcia do filmu o wędrówce Gotów z obecnej południowej Skandynawii przez Polskę do Morza Czarnego kręcono w okolicach Wolina, w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.
„Słowianie” i „Wikingowie” pomogli „Gotom z Masłomęcza”
– W nagraniach na Wolinie wzięło udział 21 osób ze Stowarzyszenia „Wioska Gotów” w Masłomęczu i Stowarzyszenia Hellas et Roma z Lublina. Towarzyszyli nam rekonstruktorzy z innych grup, którzy zajmują się odtwarzaniem Słowian lub Wikingów. Tym razem zostali przebrani w gockie stroje i tak towarzyszyli nam w realizacji nagrań. Właściciele łodzi odtwarzają wydarzenia z wczesnego średniowiecza" zamiast z XI w., a na potrzeby filmu zostali przebrani w gockie stroje i tym razem z nami pływali łodzią – opowiada Bartłomiej Bartecki ze Stowarzyszenia „Wioska Gotów” w Masłomęczu.
„Goci z Masłomęcza” wraz z ekipą filmową wybrali się do Wolina na Festiwal Słowian i Wikingów, po to aby skorzystać z łodzi, które idealnie nadawały się do zdjęć obrazujących wyprawę Gotów z obecnej Skandynawii do ujścia Wisły na bałtyckim wybrzeżu.
– W miniony weekend nagraliśmy scenkę, kiedy król Berig z Gotami dociera na 3 łodziach do bałtyckiego wybrzeża, a stamtąd rozpoczyna wielką wędrówkę Gotów przez tereny współczesnej Polski. Goci płyną i wysiadają z łodzi, chodzą po nadbałtyckiej plaży. Są także ujęcia obrazujące obecność Gotów w świętych miejscach, w kamiennych kręgach – opowiada uczestnik planu filmowego masłomęckich Gotów na Wolinie.
Masłomęcz był Brukselą dla ówczesnych Gotów
Cały film o Gotach ma by gotowy do końca tego roku. W ciągu 2-3 najbliższych miesięcy zostanie zorganizowanych co najmniej kilka filmowych plenerów do tego filmu.
– Ze wszystkich nagranych materiałów, docelowo powstanie film, który będzie wyświetlany na początku wystawy w Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu. Będzie w nim prezentacja, kim są Goci, skąd wyruszyli, gdzie dotarli i dlaczego Masłomęcz jest tak ważny na trasie ich wędrówki – tłumaczy Bartłomiej Bartecki.
W planach filmowców są jeszcze zdjęcia pod Hrubieszowem, w miejscach wykopalisk związanych z obecnością Gotów w różnych miejscach Polski. W filmie będą także wywiady z naukowcami, którzy zajmują się badaniem obecności Gotów w różnych miejscach obecnej Europy. Film zostanie wzbogacony o różne animacje i wizualizacje.
Reżyserem filmu o Gotach jest Zdzisław Cozac, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator kamer. Jest on autorem między innymi nagradzanego cyklu popularno-naukowego pt. „Tajemnice początków Polski”. Zdzisław Cozac również jest reżyserem 8-minutowego dokumentu „Bitwa nad Bugiem 1018” o zwycięskiej przeprawie wojsk Bolesława Chrobrego w marszu na Kijów, który nagrano na początku lipca 2021 r. w Czumowie.
Film o Gotach będzie prezentowany zwiedzającym wystawę w Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Wiosce Gotów w Masłomęczu. Jego otwarcie jest planowane na styczeń 2025 roku.
– Obecnie prace budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Tak więc spodziewamy się że centrum zostanie otwarte zgodnie z planowanym terminem – poinformował nas Tomasz Zając, wójt gminy Hrubieszów.
Czytaj także:
- Krasnystaw. 18-latek przeszarżował na Witosa. Złamał słup, pozbawił ludzi prądu
- Chełm. Tysiące ciuchów zarekwirowanych. Po czym celnicy poznali, że to podróbki z Bangladeszu?
- Powiat krasnostawski. 39-latek musi opuścić dom. Co takiego strasznego zrobił?
- Powiat krasnostawski. Pożar domu od pioruna, zerwane dachy, połamane drzewa
Napisz komentarz
Komentarze