Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Chełm. Odpady muszą być pod kontrolą. Jakie plany ma MPGK?

Nowa śmieciarka do odbioru odpadów ze śmietniczek ulicznych i kompostownia bioodpadów - dwa ważne zadania musi zrealizować w najbliższym czasie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie w ramach modernizacji infrastruktury spółki.
Chełm. Odpady muszą być pod kontrolą. Jakie plany ma MPGK?
24 maja prezes MPGK podpisał umowę z firmą Green Management Group sp. z o.o. na wykonanie dokumentacji projektowej-kosztorysowej dla budowy kompostowni odpadów.

Nowa śmieciarka ma być napędzanej CNG. Jej dostawa planowana jest na pierwszy tydzień września bieżącego roku.

- Spółka posiada już dwa pojazdy do odbioru odpadów z pojemników podziemnych i półpodziemnych. Auta napędzane gazem CNG spełniają wymagania ustawy o elektromobilności. Powiększenie taboru samochodowego spółki o pojazdy zasilane paliwem alternatywnym jest zgodne z przyjętą strategią zrównoważonego rozwoju przy zachowaniu celów środowiskowych. Optymalizując tabor samochodowy i wykorzystując paliwa alternatywne, MPGK planuje ograniczyć koszty w transporcie, a jednocześnie zadbać o stan powietrza w mieście - mówi Jakub Oleszczuk, prezes MPGK w Chełmie.

Dużą inwestycją, która w sposób znaczny wpłynie na codzienne życie mieszkańców, to budowa kompostowni bioodpadów. Obecnie została już wyłoniona firma opracowująca jej projekt wraz z pozwoleniem na budowę. 

Taka inwestycja jest konieczna, ponieważ obecna instalacja komunalna (ZPOK Srebrzyszcze), do której trafiają odpady z terenu Chełma, nastawiona jest przede wszystkim na odzysk materiałowy i energetyczny, brak jest instalacji do odzysku odpadów biodegradowalnych (biokompostowni) tj. odpowiedniego procesu ich zagospodarowania.

Tymczasem na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku gminy są obowiązane osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej 45% w roku 2024. Nie będą mogły też przekraczać poziomu składowania w wysokości 30% (wagowo) - za każdy rok w latach 2025-2029, 20% - w latach 2030-2034 i 10% - w 2035 r. i za każdy kolejny rok w latach następnych. Bez budowy takiej instalacji spełnienie takich wymagań jest niemożliwe do osiągnięcia.

Do 2025 roku poziom składowania nie jest wymagany, choć należy go wyliczać w sprawozdaniu prezydenta do marszałka. 

- Korzyści, jakie przyniosłaby taka inwestycja, to między innymi redukcja ilości odpadów biodegradowalnych kierowanych do składowania, czyli ograniczenie poziomu składowania, zwiększenie poziomu recyklingu czy odzysk energii z odpadów i produkcja energii elektrycznej i cieplnej. Głównym celem inwestycji jest uporządkowanie gospodarki odpadowej oraz zwiększenie poziomu odzysku z frakcji zielonej i bioodpadów na terenie aglomeracji Chełm oraz przyjęcie zwiększonej ilości odpadów problematycznych w tym opakowaniowych - kontynuuje prezes MPGK.

Szacowana wartość wykonania tej inwestycji to ok. 16 mln złotych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej lada dzień ogłasza też postępowanie dotyczące wyłonienia wykonawcy w zakresie opracowania strategii gospodarki odpadowej miasta Chełm na lata 2024-2031. Projekt ten określić ma cele strategiczne dla miejskiego systemu w oparciu o zidentyfikowane braki i potrzeby. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama