Pałac Kretzschmarów powstał na przełomie XIX i XX w. Nazwa budowli, której niewątpliwe walory zachwycają turystów, jak i mieszkańców, wywodzi się od nazwiska pierwszego właściciela budynku.
W latach 80-tych XIX w. inż. Wilhelm Kretzschmar, właściciel fabryki maszyn rolniczych, zlecił budowę parterowej willi. W 1906 r. fabryka wraz z kamienicą zostały sprzedane Franciszkowi Gassnerowi. Nowy właściciel gruntownie przebudował obiekt, dodając piętro i wieżyczkę. Budowli nadano również jednolity stylistycznie kształt i uzupełniono o bogaty wystrój w charakterystycznym dla początków XX w. stylu secesyjno-eklektycznym.
Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez władze miejskie. Ostatni gruntowny remont przeszedł on w latach 90-tych.
Zakres zadań ujętych w ogłoszonym niedawno postępowaniu przetargowym obejmuje m.in roboty rozbiórkowe związane z demontażem okien i parapetów zewnętrznych, dostawę i montaż nowych okien oraz parapetów zewnętrznych, naprawę i malowanie uszkodzonych w czasie robót rozbiórkowych i montażowych glifów zewnętrznych i wewnętrznych czy zabezpieczenie terenu na czas robót budowlanych.
Potencjalni wykonawcy mogą zgłaszać swoje oferty do 24 sierpnia. Terminy wykonywania poszczególnych robót wskazane będą w harmonogramie rzeczowo-finansowym. Wykonawca zaś powinien wykonać zamówienie nie później niż do 30 listopada bieżącego roku.
Czytaj także:
- Chełm. Urząd zaprasza organizacje pozarządowe do rozmów o wspólnych działaniach
- Rejowiec Fabryczny. Otwarcie „zielonych błoni” w listopadzie. Jak będą wyglądały?
- Chełm. Tutaj niebawem nie zaparkujesz! Sprawdź utrudnienia w mieście!
- Region. Kombajn w ogniu. Płonęły ścierniska!
- Chełm. Odpady muszą być pod kontrolą. Jakie plany ma MPGK?
Napisz komentarz
Komentarze