Mieszkańcy jednego z domów przy ul. Stephensona przekazali chełmskiej Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków okazową cegłę, która była użyta do wzniesienia historycznego budynku.
- Cegła ceramiczna to podstawowy materiał budowlany, z jakiego wzniesiono w okresie międzywojennym budynki mieszkalne Osiedla Dyrekcji Kolejowej w Chełmie, w którym mieli zamieszkać urzędnicy Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych - czytamy w komunikacie konserwatora zabytków.
Waży ponad 4 kg i pochodzi z cegielni „Helenów”. Ta właśnie cegielnia była w okresie międzywojennym największą w mieście i regionie. Mieściła się na klinie między al. Kraśnicką i ul. Nałęczowską, a jej wyroby cieszyły się uznaną renomą ze względu na wysoką jakość. Założycielem cegielni był Wincenty Gumiński, a nazwa wytwórni pochodziła od imienia jego żony Heleny z Czerwieńskich.
Historyczną cegłę oraz fotografie z albumu „Budowla Kolonii Mieszkalnej K. P. i Gmachu Dyrekcji w Chełmie”, pochodzącego z archiwum Chełmskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, będzie można zobaczyć na wystawie czasowej „Osiedle Dyrekcji Kolei Państwowych w Chełmie”. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 22 października w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza. Uzupełnieniem wystawy będzie prezentacja 300-stronicowego albumu, prezentującego unikatowe dokumenty, plany i fotografie.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze