We wtorek (12 września) do Chełma przyjechał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Spotkanie z mieszkańcami regionu odbyło się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele PiS oraz kandydaci z ramienia tej partii do Sejmu i Senatu.
Politycy mówili o pomocy socjalnej dla rodzin, stanie polskiej oświaty oraz sytuacji na granicy z Białorusią. Zarówno mieszkańcy regionu, jak i lubelscy samorządowcy licznie przybyli na to spotkanie.
- Wydarzenie było też wspaniałą okazją do wymiany myśli, zadawania pytań i lepszego zrozumienia kierunków rozwoju naszego systemu edukacyjnego. Nowy przedmiot „Biznes i Zarządzanie”, dodatkowe zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, „Laboratoria Przyszłości”, postępująca cyfryzacja polskich szkół to tylko niektóre z dokonań Pana Ministra. Panie Ministrze, ogromnie dziękuję za odwiedzenie Chełma a także za Pana ciężką pracę na rzecz polskiej edukacji! - mówił Ryszard Madziar pełnomocnik PiS w okręgu chełmskim.
- Duża liczba mieszkańców Chełma oraz powiatu chełmskiego obecnych na spotkaniu z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem świadczy o tym, że sprawy edukacji to bardzo ważny obszar, o którym warto i trzeba rozmawiać. Była to również doskonała okazja, by Pan Minister mógł bezpośrednio usłyszeć od mieszkańców, jakie mają oczekiwania co do przyszłości kształcenia ich dzieci w szkołach. Duże zainteresowanie i frekwencja pokazały, że warto organizować tego typu spotkania, być blisko ludzi i wsłuchiwać się w ich głos - mówi Kamila Grzywaczewska, kandydatka na senatora.
Podczas spotkania z ust ministra publicznie padły mało sympatyczne słowa w kierunku senatora Józefa Zająca. Minister zarzucił senatorowi, który kandyduje po raz kolejny do Senatu RP, że "nie jest stąd" oraz że „zdradził mieszkańców regionu chełmskiego”!
Senator nie chce komentować tej wypowiedzi. Powiedział nam jedynie:
- Pytanie o to, skąd pochodzą poszczególni kandydaci w wyborach do parlamentu, pozostawiam do sprawdzenia każdemu zainteresowanemu... Dla mnie Chełm i ziemia chełmska są i zawsze będą moim drugim domem – dodał senator.
Trudno mu odebrać zasługi, jakie ma dla regionu chełmskiego. Przypomnijmy, że Józef Zając był od młodości związany z Ziemią Chełmską, będąc uczniem Technikum Mechanicznego. Jest inicjatorem powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (2001) i jej rektorem w latach 2001-2016. Stworzył uczelnię dającą blisko 400 miejsc pracy, na której studiuje około 2 tys. osób na wielu unikatowych kierunkach. W 2010 roku senator Zając został wyróżniony tytułem Chełmianina Roku, który jest przyznawany osobom wyróżniającym się szczególną aktywnością zawodową i społeczną na rzecz regionu oraz zaangażowanym działaniem na rzecz wielu osób. Ponadto, w roku 2022 prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek, przyznał senatorowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Chełm”.
Prof. Zając uważa powstanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz lotniska akademickiego za ogromny sukces miasta, który nie byłby możliwy bez wsparcia władz samorządowych, za co pozostaje wdzięczny kolejnym prezydentom miasta: Henrykowi Dżamanowi, Krzysztofowi Grabczukowi i Agacie Fisz, wójtom gminy Chełm Wiesławowi Kociubie i Lucjanowi Piotrowskiemu oraz obecnej europoseł Beacie Mazurek i wicemarszałkowi Zdzisławowi Szwedowi.
Czytaj także:
- Chełm. W nocy płonęły opony i odpady. Ogień zniszczył elewację budynku
- Szkolny Budżet Partycypacyjny - co to takiego i czy powstanie w chełmskich szkołach?
- Chełm. Miasto zbiera opinie mieszkańców w sprawie zmiany granic
- Chełm. 30. Akcja Sprzątanie Świata! Ty też możesz się jeszcze zgłosić!
- Chełm. Coraz więcej nowych ulic na osiedlu Zachód
Napisz komentarz
Komentarze