Postępowanie habilitacyjne odbyło się na Politechnice Lubelskiej i dotyczyło procesów obróbki plastycznej metali. Jego praca "Procesy kształtowania półwyrobów w uniwersalnej walcarce kuźniczej" otrzymała wysokie noty recenzentów z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Częstochowskiej.
Warto dodać, że jest to materiał zupełnie nowatorski. Urządzenie, o którym pisał zostało zaprojektowane oraz opatentowane przez samego autora pracy.
- Jest to uniwersalna walcarka kuźnicza, która może realizować trzy główne procesy: walcowanie poprzeczno-klinowe, walcowanie kuźnicze, a ponadto dzielenie bezodpadowe prętów. Jej prototyp znajduje się w naszym laboratorium CSI - mówi dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie. Habilitację uważa za swój osobisty sukces, który przełoży się na lepsze postrzeganie uczelni na zewnątrz. Prototyp już zyskał zainteresowanie ze strony przemysłu. Jest też przedmiotem pierwszej dla chełmskiej PWSZ umowy licencyjnej.
- Rozwój własnej kadry naukowej jest priorytetem - rektor podkreśla to bardzo wyraźnie, dodając jednocześnie, że w chwili obecnej pracuje z dwoma asystentami naszej uczelni pod kątem otwarcia ich przewodów doktorskich. Prace te są realizowane w oparciu o nowoczesne wyposażenie laboratoriów CSI.
W naszym kraju habilitacja to najwyższy stopień naukowy. Można się jeszcze ubiegać o tytuł profesora. W niektórych placówkach naukowych habilitacja jest równoznaczna z przeniesieniem na stanowisko profesora nadzwyczajnego.
Napisz komentarz
Komentarze