Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szkielet 7-letniego dziecka w Srebrzyszczu. Zaskakujące odkrycie archeologów! [ZDJĘCIA]

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Delegatura w Chełmie informuje, że podczas badań archeologicznych w miejscowości Srebrzyszcze, w miejscu kolizji z budową obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12 natrafiono na zaskakujące odkrycie - pochówek szkieletowy dziecka w obstawie kamiennej oraz dwa groby zwierzęce.
Szkielet 7-letniego dziecka w Srebrzyszczu. Zaskakujące odkrycie archeologów! [ZDJĘCIA]

Autor: fot. Andrzej Lach

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Inwestycję realizuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie. Natomiast wykonawcą badań archeologicznych jest Serwis Konsultacyjno-Badawczy Mirosław Kuś. Badaniami kieruje mgr Marcin Przybyła i mgr Andrzej Lach.

Zdjęcia poniżej

Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Delegatura w Chełmie, do tej pory podczas badań archeologicznych odkryto pozostałości osadnictwa z okresu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Wyeksplorowano kilkanaście obiektów mieszkalnych w typie półziemianek oraz kilka konstrukcji słupowych i wykopano fragmenty naczyń ceramicznych. 

„W ubiegłym tygodniu na terenie badanej osady dokonano zaskakującego odkrycia. Natrafiono bowiem na znacznie starszy potrójny obiekt sepulkralny: pochówek szkieletowy dziecka w obstawie kamiennej oraz dwa groby zwierzęce. Szkielet dziecka w wieku prawdopodobnie około 7 lat, zachowany w dobrym stanie, został ułożony w linii E-W w pozycji skurczonej na boku. Dziecko wyposażone zostało w dwa naczynia ceramiczne, dwie siekierki wykonane z krzemienia narzutowego (wg opinii mgr. Andrzeja Bronickiego – z krzemienia rejowieckiego) oraz bursztynową ozdobę w postaci okrągłej plakietki z umieszczonym centralnie otworem.” – czytamy na stronie facebookowej LWKZ.

Przy grobie dziecka od zachodu znajduje się prostokątny obiekt grobowy, a w nim bardzo dobrze zachowane szkielety ośmiu krów oraz dwóch owiec. Dalej na zachód znaleziono szkielety ośmiu dzikich świń. 

Szczątki kostne dziecka mają być poddane analizie antropologicznej, natomiast szczątki zwierzęce ocenie archeozoologa. 

Odkryty kompleks grobowy, wiązany z neolityczną kulturą amfor kulistych, datowany jest na lata 2500-2000 p.n.e.

„Wyjątkowość odkrycia podkreśla fakt, iż w 1987 r. na północny wschód od miejsca odkrycia przebadane zostało przez mgr. Halinę Taras, mgr. Stanisława Gołuba i mgr. Wojciecha Ratajczyka inne założenie grobowe kultury amfor kulistych (stanowisko Srebrzyszcze 23). Składało się ono z grobowca skrzynkowego szkieletowego podwójnego: kobiety w wieku około 40 lat i mężczyzny w wieku około 30-40 lat oraz grobu zwierzęcego ze szczątkami psa oraz kością małego przeżuwacza (kozy/owcy) (w: Andrzej Bronicki Pierwsi pasterze III tysiąclecia p.Ch. Groby podgrupy wschodniolubelskiej kultury amfor kulistych. Obrządek pogrzebowy. Chronologia, Chełm, 2021).” – czytamy na stronie konserwatora zabytków.

Badacze podejrzewają, że na terenie Srebrzyszcza znajdowało się „wyjątkowe cmentarzysko kultury amfor kulistych, którego pozostałości udało się właśnie odsłonić.”

Badania archeologiczne na trasie obwodnicy Chełma mają być kontynuowane.

Czytaj też:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama