Badania dotyczyły działki 6-hektarowej, na której były dokonywane egzekucje, ale również miejsca ruin po zabytkowym pałacu Zamoyskich i terenu parkowego z dawnymi ogrodami.
W pracach wzięło udział 75 osób, w tym większość stanowili detektoryści z różnych stron Polski. Towarzyszyli archeolodzy z Lublina oraz pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Wszystkich łączył jeden cel – poszukiwanie zabytków.
Znalezione artefakty pochodzą z okresu okupacji niemieckiej, odnaleziono też przedmioty z okresu XVII wieku. Wszystkie znaleziska – w liczbie ponad 300 zostały przekazane archeologom w celu identyfikacji i sporządzenia dokumentacji opisowej.
– Znaleziono między innymi monety, najstarsze z nich pochodziły z XVII wieku. Dodatkowo znaleziono ceramikę z pałacu w Różance z XVIII-XIX wieku Doszły do tego jeszcze orzełki z czapek żołnierskich z czasów II wojny światowej oraz łuski z tego samego okresu – mówi Agnieszka Ignatiuk, kustosz w dziale historii Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie.
Na terenie całego kompleksu będą prowadzone jeszcze badania geofizyczne, które pomogą ustalić dokładną lokalizację dawnego pałacu i znajdujących się tam obiektów. W organizacji wydarzenia pomagała m.in. Grupa Eksploracyjno-Historyczna Włodawa, gmina Włodawa, Zarząd Dróg Powiatowych we Włodawie, a konsultacji merytorycznych udzielili Tomasz Stańczuk i Tadeusz Sawicki.
Napisz komentarz
Komentarze