Przeprowadzone działania odbyły się za zgodą Nadleśnictwa Krasnystaw. Studentów i opiekunów powitała Monika Sawa zastępca burmistrza Krasnegostawu. Zadeklarowała też wsparcie ze strony miasta w działaniach i planach związanych z cmentarzem.
Przeprowadzone prace miały na celu przygotowanie terenu na badania archeologiczne związane z poszukiwaniem masowego grobu oraz północnej granicy zdewastowanej podczas II wojny światowej przez Niemców nekropolii.
Przybyła do Krasnegostawu grupa studentów kształci się na różnych kierunkach oraz uczelniach, natomiast wszyscy są pochodzenia żydowskiego. Wizyta młodzieży odbyła się głównie w celach edukacyjnych. Ich pobyt zorganizowany został przez trzy amerykańskie organizacje: Friends of Jewish Heritage in Poland, JewishGen oraz The Matzevah Foundation we współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia „Studnia Pamięci” i Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”, które zajmują się wielokulturowością i dziedzictwem żydowskim na Lubelszczyźnie.
Młodzieży ze Stanów Zjednoczonych towarzyszyła potomkini krasnostawskich Żydów Helene Goldberger, która przekazała Monice Sawie list z informacjami o przodkach i działaniach podejmowanych na rzecz poprawy stanu cmentarza w Krasnymstawie.
Napisz komentarz
Komentarze