Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rejowiec Fabryczny. Jak składować, by nie generować kosztów? Dyskusja wokół odpadów trwa

Zainicjował ją w czasie ostatnich obrad radny Krzysztof Kister. Stwierdził, że najwięcej problemów, także finansowych, generują w mieście odpady typu „bio”. - Nie mogę tego zrozumieć. Mieszkanka domu jednorodzinnego przygotowuje sobie miejsce, w którym pojawia się folia i żwir, a darń i ziemię pakuje do worków i wystawia do odbioru. Przecież to generuje olbrzymie koszty – dziwi się radny, który twierdzi, że nie ma przeciwwskazań, a by z przydomowych kompostowników korzystali także mieszkańcy miejskich domów jednorodzinnych.
Rejowiec Fabryczny. Jak składować, by nie generować kosztów? Dyskusja wokół odpadów trwa
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

Krzysztof Kister jako doświadczony działkowiec zauważył, że przydomowe kompostowniki znacznie obniżyłyby koszt gospodarowania odpadami komunalnymi. Płaci się bowiem za tonę usuniętych odpadów, a najcięższe są zawsze odpady zmieszane i właśnie „bio”. 

- Mam wrażenie, że nieustannie mieszkańcy bloków płacą za mieszkańców domów jednorodzinnych. U nas tych odpadów jest przecież bardzo mało, a przy domach jest i trawa, i rośliny i zawsze przygotowane jest kilka worków – zauważył radny, który swoją tezę poparł dokumentacją fotograficzną.

Z jego oceną nie zgodziła się przewodnicząca Iwona Herda, która zauważyła, że ona sama mieszka w domu, a oddaje do wywiezienia minimalną ilość odpadów „bio”. 

- Nie wszędzie sytuacja wygląda tak samo. Nie można wszystkich wrzucać do przysłowiowego „jednego worka”. Niektórzy kompostują, większość segreguje, a niektórzy nie segregują w ogóle, są takie przypadki – stwierdziła w toku dyskusji Herda.

Kister zapewnił, że dołożył wszelkich starań, aby ustalić, czy kompostowanie odpadów typu „bio” jest możliwe także w miastach. Okazuje się, że nie ma przeciwwskazań. Przynajmniej żaden z urzędników, do których się zwracał, nie przedstawił mu konkretnych przepisów, które wykluczałyby taką możliwość. 

- Jestem być może trochę niecierpliwy. Zadzwoniłem do wydziału ochrony środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i rozmawiałem z panią kierownik o tej sprawie. Otrzymałem zapewnienie, że ustali aktualny stan prawny i faktycznie – ustaliła. Takich przeciwwskazań nie ma.

Do tego, w jaki sposób można efektywnie zagospodarować tego typu odpady, odniósł się też sekretarz Robert Szokaluk

- Jak zapewne państwo wiecie, ten Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który wybudowany został na terenie gminy Rejowiec Fabryczny, jest na razie nieczynny. Zechcemy zresztą podjąć własne działania, aby taki specjalistyczny obiekt mieć u siebie. Jeśli idzie o kompostowanie odpadów przez miasto, nie przez indywidualnych mieszkańców, to musimy dysponować odpowiednio przygotowanym, utwardzonym miejscem. Nie chodzi zresztą tylko i wyłącznie o utwardzenie. Ten kompost musi być odpowiednio przekładany. Nie polega to tylko na tym, że odpady zostaną złożone na jedno miejsce. Grunt pod takie miejsce także musi być przebadany. Znaczne koszty generują też odpady gabarytowe – zauważył Szokaluk. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JózekTreść komentarza: Nareszcie to skończyli. To była najgorzej zabezpieczona robota jaką widziałem. Standardowe ustawianie ciężarówek na zakręcie l, gdzie nie ma możliwości zobaczyć czy coś jedzie, cięcie kostki na środku szosy gdzie wszystko leci na auta itp. dramatData dodania komentarza: 20.09.2024, 18:18Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Bezpieczniej na drodze powiatowejAutor komentarza: Pf72Treść komentarza: Remont ulic i chodników z budżetu obywateli , ludzie gdzie my żyjemy ? Kto rządzi naszym miastem? Nie normalna sytuacja.!!!Data dodania komentarza: 20.09.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: "progi zwalniające na ul. J. Kochanowskiego w Chełmie (45 tys. zł)." Ze złota są te progi czy z czego oni je robia?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 13:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może i to jest jakaś nowa nadzieja dla Polski, przynajmniej warto posłuchać co ma do zaproponowania dla sceptyków takich jak ja.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:57Źródło komentarza: Sławomir Mentzen w Chełmie. Spotkanie z pierwszym kandydatem na prezydenta RPAutor komentarza: OLEKTreść komentarza: Kiedy będzie działać monitoring na chełmskich ulicach ?? Dla poprawy bezpieczeństwa ??Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!
Reklama
Reklama
Reklama