Jednym z kluczowych elementów programu Erasmus+ są praktyki zawodowe za granicą, które dają młodym ludziom wyjątkową okazję do rozwoju swoich umiejętności, a także zdobywania cennego doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku. W roku szkolnym 2023/2024 wzięło w nich udział 30 uczniów technikum, kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista oraz technik pojazdów samochodowych.
Poniżej galeria zdjęć:
Podczas dwóch mobilności odbyli oni trzytygodniowe praktyki zawodowe w Setubal (Portugalia) oraz w Maladze (Hiszpania).
Podczas odbywania praktyk zagranicznych uczniowie uczą się również języka kraju goszczącego oraz poznają kulturę i realia życia tego kraju.
20 września br. odbyło się w Zespole Szkół Nr 1 im T. Kościuszki w Krasnymstawie uroczyste podsumowanie projektu. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie i nauczyciele szkoły. Podczas spotkania uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie, certyfikaty językowe oraz Europass w języku polskim i angielskim. O założeniach projektu oraz osiągniętych efektach opowiedziała jego koordynatorka, pani Monika Łepik. Dokonując jego prezentacji, podkreśliła, że udział w stażach zawodowych to nie tylko nauka zawodu, ale także otwarcie na inne kraje i inne kultury, nauka samodzielności i nabieranie pewności siebie.
- Młodzi ludzie rozwijają swoje kompetencje zawodowe, zdobywając praktyczne doświadczenie zawodowe w swojej branży. Zwiększają swoją atrakcyjność na rynku pracy, ponieważ pracodawcy cenią osoby z doświadczeniem międzynarodowym, które wykazują się umiejętnościami adaptacyjnymi i znajomością języków obcych.
Najciekawsze momenty z obu wyjazdów zebrał i przedstawił w swoim filmie jeden z uczestników projektu. Miłym akcentem na zakończenie były przygotowane występy wokalne i układy choreograficzne, prezentujące muzykę i kulturę krajów hiszpańskojęzycznych.
Napisz komentarz
Komentarze