Swoją interpelację do ministra zdrowia posłanka oparła o zarządzenie ministra z sierpnia 2021 roku, na mocy którego został nawet powołany zespół do spraw utworzenia CDDM w Chełmie. Miał on wypracować m.in. koncepcję utworzenia centrum, określić jego organizację, warunki lokalowe czy wyposażenie. W skład zespołu mieli wchodzić urzędnicy resortu zdrowia, przedstawiciele chełmskiego magistratu oraz Centrum e-zdrowia, które odpowiada za projekty IT w obszarze ochrony zdrowia w Polsce.
Anna Dąbrowska-Banaszek zapytała więc m.in., co z realizacją tego projektu, a także o to, czy Ministerstwo Zdrowia nie rozważa przypadkiem rezygnacji z tych planów...
Potwierdzenie wątpliwości Dąbrowskiej-Banaszek można wyczytać pomiędzy wierszami w odpowiedzi sekretarza stanu ministerstwa Wojciecha Koniecznego. Co prawda, utworzenie Centrum zostało zaplanowane do końca III kwartału 2025 r. jako jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, ale pewności co do ulokowania go w Chełmie nie ma.
Jak odpowiedział wiceminister Konieczny "Środki przeznaczone na realizację inwestycji (...) nie są przypisane do konkretnego regionu, co oznacza, że dokumentacja programowa nie określa lokalizacji Centrum. Obecnie trwa analiza w zakresie wyboru lokalizacji planowanego centrum, której jednym z głównych założeń jest optymalizacja logistyki i organizacji procesu digitalizacji dokumentacji".
Czy w urzędzie miasta wiedzą coś więcej na ten temat? Będzie u nas Centrum czy nie?
- W minionych latach odbywały się spotkania robocze, w których trakcie omawiane były kwestie formalne oraz organizacyjne. Miasto nie otrzymało żadnej oficjalnej informacji, że Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej w Chełmie nie powstanie - przekazał nam Damian Zieliński, rzecznik prasowy magistratu.
Przypominamy, że Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej miało zostać zrealizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. List intencyjny w tej sprawie podpisany został 21 maja 2021 roku, przez ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ówczesnego wiceprezydenta naszego miasta Janusza Cieszyńskiego.
W Chełmie digitalizowane miały być dokumenty medyczne z całego kraju. Dzięki temu te, które powstały w tradycyjnej formie, po przetworzeniu na formę cyfrową, stałyby się częścią historii zdrowia pacjentów. Miały to być działania istotne nie tylko z punktu widzenia całego systemu zdrowia, ale również z perspektywy miasta, gdyż w Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej miało powstać około 100 etatów.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze