Formalności dopełnić należy chociażby w obszarze wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. W niedawnym obwieszczeniu urząd powiadomił o tym, że o konieczności przeprowadzenia tzw. oceny oddziaływania na środowisko powiadomił Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chełmie. Jeśli idzie o dwa inne organy, które powinny wydać swoją opinię w tej samej sprawie, to Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie stwierdziło, że takiej oceny nie trzeba przeprowadzać, natomiast Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie stwierdził, że na wyrażenie swojego zdania potrzebuje nieco więcej czasu.
W związku z tymi informacjami nowy termin dotyczący wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przesunięto na 29 października.
Znacznie więcej trosk wydaje się jednak przysparzać władzom aspekt finansowy całego przedsięwzięcia.
Do tej pory plan zakładał, że realizacja zadania zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmowałby zaprojektowanie oraz budowę hybrydowej, hydrofitowej oczyszczalni ścieków o przepustowości 48 m3 na dobę oraz zaprojektowanie i montaż systemu monitoringu przepompowni ścieków. Drugi miałby się wiązać z zaprojektowaniem oraz budową sieci kanalizacji sanitarnej w systemie grawitacyjno-tłocznym o łącznej długości około 5 km w miejscowościach Leśniowice i Leśniowice-Kolonia oraz jej niezbędnym wyposażeniem w studnie: kanalizacyjne, płuczące, spustowe i przepompownie ścieków. W tej części zadania uwzględniono również zaprojektowanie i przebudowę odcinka sieci wodociągowej na długości 75 m.
Na inwestycję gmina miała wyasygnowaną kwotę niespełna 6 mln zł, w ramach której pewną część stanowiło dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W toku postępowania okazało się jednak, że swoją gotowość do realizacji zadania zgłosiła tylko jednak firma – EKOMEL z Janowa Lubelskiego, której wycena opiewała na prawie 11,6 mln zł.
- Nie ulega wątpliwości, że musimy zdobyć na budowę oczyszczalni znacznie większe środki. Chcemy być jednak przygotowani do realizacji tej inwestycji i dlatego też prowadzimy równolegle proces administracyjny związany z wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jeśli uda nam się pozyskać odpowiednie środki, przystąpimy do realizacji prac – wyjaśniła w rozmowie z nami wójt Joanna Jabłońska.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze