Urodzony na Zamojszczyźnie Jerzy Grosman, swoją artystyczną pasję rozwijał już od najmłodszych lat. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a po wojsku związał się z Chełmem, gdzie zamieszkał wraz z rodziną w 1953 roku. To właśnie tutaj, w 1958 roku, wspólnie z Tadeuszem Ścibiorem założył Chełmski Klub Plastyków Amatorów, który stał się miejscem spotkań i twórczej wymiany dla wielu artystów.
Grosman był nie tylko malarzem i rysownikiem, ale także aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego miasta oraz aktorem amatorem, charakteryzatorem i scenografem Teatru Ziemi Chełmskiej, autorem projektów i wykonawcą scenografii teatralnych do wielu sztuk.
W 1960 roku zorganizował w Chełmie – jedne z pierwszych w woj. lubelskim – pokazowe 'Dni miejscowości”, które stały się wzorem do naśladowania dla innych miast. Artysta jest autorem ilustracji do 95 legend chełmskich, znanego poety, prozaika Longina Jana Okonia pt. 'Opowieści Niedźwiedziego Grodu”. Prace Jerzego Grosmana znajdują się w zbiorach prywatnych oraz muzealnych. Artysta przekazał do kolekcji muzeum w Chełmie ponad 100 swoich dzieł, w tym: akwarele, rysunki, grafiki, obrazy olejne oraz ekslibrisy.
Za swoją działalność został uhonorowany m. in. Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony dla Miasta Chełma. Otrzymał także Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju, Złotą odznakę Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Srebrny medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Srebrny medal Za Zasługi w Upowszechnianiu Kultury Fizycznej.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze