Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm pamięta o Kresach

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyło się ciekawe i wzruszające spotkanie poświęcone Kresom Wschodnim. Organizatorem seminarium "Nie zapomnij o Kresach" było Stowarzyszenie Miłośników Wołynia i Polesia im. Wincentego Pola w Chełmie. Zgromadziło liczne grono mieszkańców zainteresowanych historią i dziedzictwem kulturowym tych ziem.
Chełm pamięta o Kresach

Podczas wydarzenia, które odbyło się 10 października w sali widowiskowej ChPB, członkowie stowarzyszenia i mieszkańcy miasta mieli okazję wspólnie upamiętnić historię Kresów, które przez wieki stanowiły wschodnie pogranicze Polski. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, organizacje kresowe, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale także młodzież i wielu mieszkańców.

Głównym celem spotkania było pielęgnowanie pamięci o ziemiach, które niegdyś były domem wielu Polaków. Prezes stowarzyszenia Tadeusz Kupracz podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o Kresach.

- Intencją powstania naszego stowarzyszenia było to, że nie chcieliśmy zapomnieć o naszych korzeniach. Moi rodzice pochodzą z Wołynia, a ja często odwiedzam groby naszych bliskich na Kresach. Chcemy, aby pamięć o tych miejscach i ludziach była wciąż żywa.

Pamięć i przyszłość

Krzysztof Krzywiński, prezes Stowarzyszenia Kresy, Pamięć i Przyszłość zwrócił uwagę na zagrożenie zapomnienia historii Kresów. Zdaniem eksperta, to właśnie organizacje takie jak Stowarzyszenie Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu pamięci o tych ziemiach i ich mieszkańcach.

- Myślę, że stowarzyszenia i organizacje kresowe są praktycznie jedynymi organizacjami, które stoją na straży pamięci o terenach, które przez wieki do Polski były przynależne, a które w wyniku różnych splotów, głównie politycznych, do Polski nie należą - powiedział Krzywiński.

Pomimo tych zagrożeń organizacje pozarządowe i rodziny ofiar muszą stać na straży pamięci o ludziach, ale także o architekturze, czy zabytkach tamtych terenów. Uczestnicy mieli też okazję wysłuchać historii o polskich twórcach, którzy zostawili swój ślad w postaci architektury, sztuki i kultury w dwóch przedwojennych kresowych ośrodkach: Lwowie i Wilnie. 

Duże zainteresowanie mieszkańców

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Chełma. Prezes Kupracz był zaskoczony dużą frekwencją, która świadczy o tym, że tematyka Kresów nadal jest bliska sercom wielu osób.

- To pokazuje, że pamięć o Kresach jest wciąż żywa i że wiele osób chce się angażować w działania na rzecz ich upamiętnienia - powiedział.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Nie zapomnij o Kresach" dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Chełm z zadania pn. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej".

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama