Publikacja dr Konrada Grocheckiego to owoc wieloletnich badań nad niezwykłym obiektem, jakim jest grobowiec Pawła Orzechowskiego, podkomorzego chełmskiego. Monumentalna piramida, usytuowana na odludziu, we wsi Krynica koło Krasnegostawu, od lat fascynowała badaczy. Autor, podejmując się niezwykle trudnego zadania, próbuje zrekonstruować historię grobowca, przybliżając jego pierwotny wygląd oraz znaczenie w kontekście ówczesnych obyczajów i wierzeń.
Książka dr Grocheckiego to przykład interdyscyplinarnych badań, łączących archeologię, historię, kulturoznawstwo i historię idei. Autor, korzystając z bogatego materiału źródłowego, przeprowadził szczegółowe analizy, które pozwoliły na głębsze zrozumienie tego niezwykłego miejsca.
O wartości naukowej publikacji świadczy m.in. pozytywna recenzja prof. em. dr. hab. Tadeusza Cegielskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor podkreśla, że autor podjął się niezwykle trudnego zadania.
– Celem Autora stało się również zbadanie znaczenia niezwykłego grobowca jako „miejsca pamięci” na przestrzeni dwóch co najmniej stuleci. Podjął się więc zadania trudnego nie tylko ze względu na jego interdyscyplinarny charakter. Trudnego również z racji zniszczeń, jakich w materialnej strukturze obiektu dokonali tak czas, jak i ludzie. Wszystko to, wraz z koniecznością zdobycia środków na badania archeologiczne, stanowić musiało nie lada wyzwanie dla młodego badacza. (…) Na oddzielną uwagę zasługuje treść i wysoka jakość merytoryczna i techniczna części zawierającej fotografie i ryciny, jako że w wysokim stopniu ułatwia ona lekturę tekstu głównego. (…) Otrzymaliśmy więc niezwykle ciekawą, zarazem wartościową poznawczo pracę, zbudowaną na bogatym materiale źródłowym, obejmującym kilka dyscyplin naukowych – od archeologii poprzez historiografię, na kulturoznawstwie i historii idei kończąc. Dyscyplin wykorzystanych w sposób kompetentny, krytyczny i twórczy – recenzuje prof. em. dr. hab. Tadeusz Cegielski.
Spotkanie z dr Konradem Grocheckim to doskonała okazja, aby poznać kulisy badań nad grobowcem Orzechowskich, dowiedzieć się więcej o historii Krasnegostawu i regionu oraz porozmawiać z samym autorem. Podczas wydarzenia będzie można również nabyć książkę.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze