Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szkolenia o cukrzycy w chełmskich szkołach - radny apelował, prezydent zareagował

Radny Tomasz Ochera zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia świadomości na temat cukrzycy w placówkach oświatowych na terenie miasta. W swojej interpelacji zapytał prezydenta Chełma, czy podjęto kroki w celu zorganizowania szkoleń dla nauczycieli i opiekunów, aby zapewnić lepszą opiekę dzieciom chorym na cukrzycę.
Szkolenia o cukrzycy w chełmskich szkołach - radny apelował, prezydent zareagował

Źródło: Canva

„W czasie ostatniego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, tj. dn. 28 sierpnia 2024 r., tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, zwróciłem uwagę na potrzebę przeprowadzenia szkoleń dla pracowników i opiekunów w placówkach oświatowych na temat cukrzycy i udzielania pierwszej pomocy dzieciom chorującym na cukrzycę.ę” - napisał Tomasz Ochera. 

Radny dopytał, czy takie szkolenia już się odbyły, a jeśli tak, to w jakiej formie.

Prezydent Jakub Banaszek odpowiedział, że w porozumieniu z dyrektorem Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie zaplanowano stosowne szkolenie. Odbędzie się ono w środę (27 listopada) o godz. 10.00 w Zespole Szkół Technicznych w Chełmie, a poprowadzą je przedstawiciele służb medycznych.

Rosnące wyzwanie zdrowotne

Z danych wynika, że w ostatnich latach liczba dzieci chorujących na cukrzycę obu typów systematycznie rośnie, a do placówek oświatowych trafia coraz więcej dzieci wymagających specjalistycznej opieki. Problem ten zauważa również Barbara Rostecka, lokalna działaczka na rzecz diabetyków:

- To bardzo dobra propozycja, a przede wszystkim bardzo potrzebna, ponieważ tej cukrzycy typu pierwszego będzie coraz więcej. (...) Nauczyciele często boją się cukrzycy, nie wiedzą, jak postępować, co powoduje dodatkowy stres. Szkolenia pomogą im lepiej zrozumieć tę chorobę i reagować w sytuacjach kryzysowych - mówi Barbara Rostecka, lokalna działaczka na rzecz diabetyków.

Eksperci podkreślają, że wiedza na temat cukrzycy i udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach takich jak hipoglikemia czy hiperglikemia jest niezbędna, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i komfort w środowisku szkolnym. W niektórych polskich samorządach podobne szkolenia są już realizowane, a ich efekty są pozytywnie oceniane zarówno przez nauczycieli, jak i rodziców dzieci zmagających się z cukrzycą.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama