Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Włodawa. Wipasz planuje otworzyć fabrykę w Orchówku?

Firma Wipasz, jedna z większych polskich firm zajmujących się produkcją i przetwórstwem drobiu, planuje zainwestować około 1 miliarda złotych w budowę nowoczesnego kombinatu na terenie powiatu włodawskiego. Miałby powstać kompleksowy zakład produkcyjny, przetwórczy i magazynowy. - To szansa dla naszego regionu - mówi Mariusz Zańko, starosta powiatu włodawskiego. Jak zwykle jednak chyba nie nie wszystkim taka inwestycja się podoba.
Gm. Włodawa. Wipasz planuje otworzyć fabrykę w Orchówku?

Autor: katerinavulcova

Źródło: Pixabay

Kombinat miałby powstać w gminie Włodawa, w pobliżu Orchówka. Ta m.in. lokalizacja została wybrana ze względu na dogodne warunki transportowe i dostępność odpowiednich terenów. Zakład taki będzie obejmował wylęgarnię oraz zautomatyzowany magazyn pasz, stanowiąc kompleksowy ośrodek łączący hodowlę drobiu, przetwórstwo i magazynowanie produktów.

Kluczowym elementem projektu, jak zapewnia inwestor, jest zastosowanie nowoczesnych technologii ekologicznych. Emisja amoniaku ma być ograniczona do poziomu 7,46 ppm, a odpady będą przetwarzane na pellet z biomasy. Projekt został przygotowany z poszanowaniem norm unijnych dotyczących ochrony środowiska.

- Planowana inwestycja firmy Wipasz to największa i najważniejsza szansa na rozwój powiatu włodawskiego od co najmniej dekady. Jej skala, wartość oraz wpływ na lokalną gospodarkę czynią ją projektem o kluczowym znaczeniu strategicznym dla mieszkańców naszego regionu. Dzięki niej możemy liczyć na realne zmniejszenie bezrobocia, które od lat stanowi jeden z najważniejszych problemów społeczno-ekonomicznych na tym terenie. Nowe miejsca pracy, które zostaną stworzone zarówno w ramach samego kombinatu, jak i w przedsiębiorstwach współpracujących, będą katalizatorem pozytywnych zmian społecznych - uważa starosta powiatu włodawskiego.

Nie ukrywa, że powiat włodawski, mimo że słynie z unikatowych walorów przyrodniczych, czystego środowiska i rolniczej tradycji, zmaga się z wyzwaniami wynikającymi z niskiej urbanizacji i braku dużych ośrodków przemysłowych. Te czynniki od lat utrudniają rozwój gospodarczy i tworzenie stabilnych, dobrze płatnych miejsc pracy, co prowadzi do migracji mieszkańców w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Liczy na to, że inwestycja firmy Wipasz wpisze się w lokalny charakter regionu, wykorzystując potencjał branży rolno-spożywczej, która jest jednym z najbardziej naturalnych kierunków rozwoju dla Ziemi Włodawskiej.

- Inwestycja zapewni różnorodne miejsca pracy – zarówno dla osób o niższych kwalifikacjach, jak i dla wykwalifikowanych specjalistów, takich jak: technicy, operatorzy, kierowcy, obsługa maszyn i urządzeń, a także eksperci z dziedzin takich jak zootechnika, weterynaria, logistyka czy obsługa automatyki - dodaje Zańko. - Z perspektywy powiatu włodawskiego niezwykle istotnym aspektem tej inwestycji jest jej potencjał do zatrzymania młodych ludzi w regionie. Utrata kapitału ludzkiego poprzez migrację za granicę czy do większych ośrodków miejskich od dawna stanowi poważne wyzwanie dla naszej społeczności. 

Zdaniem starosty nie można również pominąć korzyści budżetowych, jakie przyniesie ta inwestycja.

- Zwiększenie wpływów z podatków do budżetów lokalnych samorządów pozwoli na realizację nowych projektów infrastrukturalnych, które będą służyły wszystkim mieszkańcom. Tak potężny zastrzyk finansowy dla lokalnej gospodarki nie miał miejsca od lat. Dzięki współpracy z firmą Wipasz oraz realizacji tego projektu możemy wyprowadzić region z zapaści gospodarczej i demograficznej - mówi.

Informacje o planowanej inwestycji wywołały ożywioną dyskusję na Facebooku. Internauci podzielili się na zwolenników i przeciwników, prezentując pełne spektrum opinii na temat potencjalnych skutków realizacji takiego projektu.

Przeciwnicy wyrażają obawy związane z możliwym negatywnym wpływem inwestycji na komfort życia mieszkańców oraz turystykę w regionie. Martwią się że ryzyko emisji nieprzyjemnych zapachów z ferm drobiu może kolidować z turystycznym wizerunkiem regionu, znanego z unikalnych walorów przyrodniczych, a także uprzykrzać codzienne życie lokalnej społeczności.

Z kolei zwolennicy inwestycji koncentrują się na jej pozytywnym wpływie na gospodarkę i demografię regionu. 

"Powiat Włodawski umiera nie ma pieniędzy na nic. Padają szkoły, nie ma na drogi, na szpital. Tu jest szansa, nowoczesne technologie, zakład na 1000 osób, który odmieni ten fatalny okres w dziejach gminy i miasta Włodawa. Ale ludzie chcą aby ten powiat umarł jako skansen zabity dziurami" (pis. oryg.) - pisze mieszkaniec powiatu.

"Największe bezrobocie mamy w m. i gm. Włodawa. Przyszedł w końcu czas na zapewnienie miejsc pracy dla mieszkańców powiatu. Liczę że powstanie dobrze prosperującą firma. Nikomu z naszych władz do tej pory nie udało się na większą skalę zmniejszyć bezrobocie" (pis. oryg.) - dodaje inny.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama