W otwartym liście do prezydenta miasta radni pytają m.in.: czy w Chełmie powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców dla migrantów z państw trzecich, czy budynki oświatowe, takie jak szkolne internaty, mogą zostać przekształcone w takie centrum oraz czy istnieją inne lokalizacje, takie jak pustostany, które są brane pod uwagę.
Radni zwracają uwagę na brak stanowiska prezydenta Banaszka w tej sprawie, mimo jego aktywności w mediach społecznościowych. Podkreślają, że temat jest istotny dla mieszkańców miasta i wymaga jasnych deklaracji.
"Dlaczego Prezydent, który znany jest z aktywności w social mediach milczy w tej sprawie, mając zapewne pełną świadomość społecznej wagi i wpływu na codzienne życie mieszkańców w naszym mieście powstania takiego Centrum"- piszą radni.
Urząd Miasta zaprzecza
Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm, zaprzeczył, jakoby istniały plany utworzenia Centrum Integracji Cudzoziemców w Chełmie.
– Adresatem listu wystosowanego przez radnych Koalicji Obywatelskiej powinien być Wojewoda Lubelski, reprezentujący notabene tę samą opcję polityczną. Wojewoda jest w tym przypadku instytucją nadrzędną. Natomiast nie mam żadnych informacji, by taka instytucja miała w Chełmie powstać – powiedział nam Zieliński.
Brak odpowiedzi wojewody
Zwróciliśmy się do Wojewody Lubelskiego, Krzysztofa Komorskiego, z pytaniami o ustalenia podjęte podczas spotkania z szefem Urzędu do spraw Cudzoziemców Tomaszem Cytrynowiczem. Do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące planów lokowania cudzoziemców w województwie lubelskim ani potencjalnych lokalizacji takich centrów.
Kontekst europejski i lokalne działania
Przypominamy, że zgodnie z założeniami Wspólnego Planu Wdrażania Paktu Migracyjnego, przyjętego przez Komisję Europejską w czerwcu br., wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, musiały opracować krajowe plany migracyjne do 12 grudnia br.
Kilka tygodni temu temat ten został też wywołany przez miejskiego radnego Mariusza Kowalczuka, który zapytał w interpelacji, czy Chełm uczestniczył w konsultacjach dotyczących tego planu. W odpowiedzi wiceprezydent Radosław Wnuk wyjaśnił, że miasto nie było zaangażowane w konsultacje i nie otrzymało propozycji współpracy od rządu.
W Chełmie funkcjonuje obecnie punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. Jak tłumaczy Wnuk, czterech pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie obsługuje uchodźców, zapewniając im podstawową pomoc, w tym suchy prowiant i napoje.
Miasto prowadzi także dwa mieszkania o powierzchni 50 m² każde, przeznaczone dla osób uciekających przed wojną. W budynku bursy szkolnej, który oferuje zakwaterowanie dla 16 osób, obecnie przebywają trzy osoby. W razie nagłej potrzeby przygotowanych jest dodatkowych 75 miejsc, choć ich udostępnienie wymagałoby czasowego przeniesienia mieszkających tam uczniów.
Niejasna przyszłość
Pomimo wyjaśnień Urzędu Miasta, pytania radnych Koalicji Obywatelskiej oraz mieszkańców Chełma pozostają bez definitywnej odpowiedzi. Czy Centrum Integracji Cudzoziemców powstanie w mieście, a jeśli tak, to gdzie? Na razie pozostaje wiele wątpliwości w tej sprawie, które wymagają wyjaśnień.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze