Organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania "Krasnystaw PLUS", a jej partnerami Agencja Rozwoju Lokalnego w Krasnymstawie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janiny Doroszewskiej w Krasnymstawie, Krasnostawski Dom Kultury, Urząd Miasta Krasnystaw i Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie.
W trakcie trzech dni festiwalu pod okiem Moniki Banak można było własnoręcznie wykonać sutaszowe wisiory i kolczyki w technice haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Kunsztowna konstrukcja i użycie kamieni szlachetnych sprawiły, że biżuteria z sutaszu stała się luksusowym wyrobem, kupowanym głównie przez fanów nietuzinkowych i wyrazistych ozdób. Powstawały również wisiory w technice wire wrapping, czyli ozdobnego owijania drutu.
Na warsztatach u Magdaleny Staroń można było z kolei wykonać anioły i obrazy w technice powertex, który jest przyjaznym dla środowiska utwardzaczem tkanin na bazie wody. Występuje w siedmiu kolorach oraz utwardza materiały chłonne, takie jak: tkaniny, papier, karton, skóry i włókna szklane. Dzięki powertex możemy stworzyć rzeźby, obrazy, dekoracje i biżuterię.
W tej samej technice, pod opieką Joanny Patron, powstawały obrazy z krajobrazem oraz szkatułki i wieńce. Wykonania pająków ze słomy uczestnicy uczyli się od Tomasza Krajewskiego.
W programie znalazły się również zajęcia kulinarne. Elżbieta Wójcik prowadziła warsztaty gotowania dań regionalnych oraz wypieków i zdobienia pierników. Warsztaty serowarskie nadzorował Jerzy Moń. Uczestnicy piekli również chleb.
Wydarzeniu towarzyszyła piąta edycja międzynarodowego festiwalu ludowego "Łączy nas kultura". W niedzielę na scenie amfiteatru w Łopienniku Nadrzecznym zaplanowanych było ok. 40 występów solistów i zespołów z Polski i Ukrainy. Wyniki przeglądu podamy w następnym wydaniu Super Tygodnia.
Najczęściej czytane:
Napisz komentarz
Komentarze