"Chciałbym opisać sytuację, jaka mi się już dwukrotnie przytrafiła i nie tylko mi, ale też innym ludziom przekraczającym przejście graniczne w Dorohusku – napisał w mailu do redakcji czytelnik. - Przekraczając owe przejście już dwukrotnie, zostałem po kontroli celnika skierowany na tzw. rentgen, który doszczętnie prześwietla samochód osobowy. (...) Podróżni, wyrywkowo wybierani, proszeni są o opuszczenie auta i udanie się do poczekalni, lecz ich rzeczy, w tym: napoje, żywność oraz inne produkty spożywcze są przez promienie rentgenowskie naświetlane (...) Zaniepokojony podróżny pisze, że nikt nie prosi o wystawienie rzeczy na zewnątrz, wszystko prześwietlane jest, jak leci, a ludzie boją się o zdrowie.
Jak wyjaśniono nam w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie, w Oddziale Celnym Drogowym w Dorohusku wykorzystywane są dwa urządzenia RTG. Jedno służy do prześwietlania pojazdów ciężarowych, drugie – najnowsze – przystosowane jest do prześwietlania samochodów ciężarowych, a także autobusów oraz samochodów osobowych.
Już na etapie zamawiania urządzenia istotnym wymogiem było aby "kontrola oraz powtórna kontrola za pomocą urządzenia RTG nie miała negatywnego wpływu na prześwietlany ładunek, jak: filmy fotograficzne, dane na nośnikach magnetycznych, kasety wideo, urządzenia elektroniczne, pamięci półprzewodnikowe, żywność" – to zapis z załącznika do umowy na dostawę akceleratora.
Ponadto na terenie Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku znajdują się tabliczki informacyjne dotyczące środków bezpieczeństwa. Ostrzeżenia i informacje są w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim. Podróżni mają obowiązek stosowania się do tych wytycznych.
Jak się dowiedzieliśmy, wszystkie urządzenia RTG zainstalowane na przejściach granicznych są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i przedmiotów poddawanych skanowaniu, w tym żywności. Potwierdzeniem zachowania parametrów bezpieczeństwa urządzeń RTG są wydane dla nich zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki dopuszczające urządzenia do użytku. Instalowane są na przejściach granicznych całego świata. Służą do dokonywania bezinwazyjnej kontroli celnej, ułatwiają proces kontroli i skracają jej czas, co z kolei cieszy przedsiębiorców i uczciwych podróżnych. Zapewniają też bezpieczeństwo obywateli naszego kraju.
- Są skutecznym, narzędziem w walce z przemytem takich towarów jak papierosy, ale też broń czy narkotyki, a tym samym postrachem dla nieuczciwych podróżnych, stąd ich protesty przed prześwietlaniem bagaży czy pojazdów – poinformowano nas Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie.
Napisz komentarz
Komentarze