Większość znała osiągnięcia zespołu z ostatnich lat, ale nie wszyscy wiedzieli, jak to się zaczęło. A zaczęło się od pani Marii Gnyz (obecnie Pawlik) nauczycielki Szkoły Podstawowej w miejscowości Zanowinie. Zauroczyły ją zabużańskie pieśni śpiewane przez panie z koła gospodyń wiejskich i ich niespotykane głosy. Zaproponowała, by utworzyć zespół. Większość kobiet, które wyraziły chęć przynależności do zespołu, urodziła się i wychowała na Wołyniu, dlatego od samego początku w repertuarze przeważały pieśni i zwyczaje tego regionu. W miarę upływu czasu wzbogacany był on przyśpiewkami i piosenkami wyciągniętymi ze starych śpiewników i kantyczek, a także własnymi utworami.
Po publicznych występach na terenie gminy Dorohusk i gmin sąsiednich przyszedł czas na pokazanie się szerszej publiczności i udział w konkursach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Do najważniejszych sukcesów zespołu należy zdobycie "Złotej Baszta" na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 1992 roku za wołyńskie pieśni weselne "Nadbużanski Klon Zielony" jest też pięciokrotnym zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii zespołów śpiewaczych na tym festiwalach (w latach 1988, 1999, 2004, 2009 i 2013), a Józefa Stasiuk, jego członkini zajęła pierwsze miejsce w kategorii solistek w roku 2014. Wieloma nagrodami pochwalić się też może Leokadii Prokopczuk, inna członkini zespołu.
Należy też wspomnieć o widowiskach obrzędowych prezentowanych przez zespół między innymi na Międzywojewódzkich Sejmikach Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie. "Nadbużański Klon Zielony" wielokrotnie gościł też w programach telewizyjnych i radiowych. Za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury ludowej zespół otrzymał między innymi nagrodę imienia Oskara Kolberga, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej".
Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki w Dorohusku. Obecnie najczęściej występuje w składzie: Leokadia Prokopczuk, Józefa Stasiuk, Stefania Rulka, Alina Sieniawa, Barbara Koguciuk. Kierownikiem zespołu jest Maria Nadworska.
Urodzinowe uroczystości z okazji 45-leci zespołu rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Dorohusku. Po jej zakończeniu wszyscy przenieśli się do pałacu Suchodolskich. "Nadbużański Klon Zielony" wystąpił z jubileuszowym koncertem. Były też wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości i życzenia dalszych sukcesów, do których oczywiście dołącza się też nasz redakcja.
Napisz komentarz
Komentarze