Do samorządów powiatu chełmskiego wpłynęła petycja podpisana przez koalicję „Polska wolna od 5G”. Jej autorzy przestrzegają przed rozwojem nowej technologii, sugerując, że ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. W większości przypadków petycje te są przez rady gminy odrzucane, bo nie ma dowodów naukowych na szkodliwość fal emitowanych przez urządzenia pracujące w technologii 5G. W dodatku ani gminy, ani chełmskie starostwo powiatowe nie mają wiedzy, by ta technologia była wykorzystywana na naszym terenie. Wiadomo, że 11 maja 2020 roku sieć Plus jako pierwsza uruchomiła 5G w 7 miastach (Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łodź, Poznań, Szczecin i Wrocław) w ofercie komercyjnej.
- Powiat chełmski nie dysponuje danymi na temat lokalizacji masztów technologii 5G - informuje wicestarosta Jerzy Kwiatkowski. - W 2020 roku zostały wydane trzy pozwolenia zatwierdzające projekt budowlany i udzielające pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej - wyjaśnia Kwiatkowski.
Jeden z tych masztów, na który 15 lipca br. wydano pozwolenie na budowę, zlokalizowany został w Wólce Tarnowskiej w gminie Siedliszcze. To stacja bazowa T-Mobile Polska S.A. Ten sam operator stawia maszt w Natalinie w gminie Kamień. Pozwolenie na budowę wydano w tym samym czasie.
W marcu br. uprawomocniło się też pozwolenie na budowę wieży telekomunikacyjnej wraz ze stacją bazową w Lechówce na terenie gminy Siedliszcze. Prawomocne jest też pozwolenie na budowę stacji bazowej P4 w Brzeźnie na terenie gminy Dorohusk. W sprawie tego masztu w 2019 roku były składane protesty, jednak ostatecznie odmówiono uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę. Od 23 czerwca br. jest ona prawomocna. Wznowiono też postępowanie w sprawie stacji bazowej sieci Play w Sawinie. Wniosek inwestor złożył 31 lipca br.
Napisz komentarz
Komentarze