Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Przekształcenie przychodni zdrowia

Violetta Żylińska, kierownik Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Woli Uhruskiej chce przekształcić placówkę w niepubliczny zakład. Zapewnia, że poprawi się na pewno jakość świadczonych usług i pacjenci powinni być zadowoleni.
Przekształcenie przychodni zdrowia

14 września Żylińska złożyła do wójta Łukasika wniosek o pozwolenie na przekształcenie SP ZOZ. Opisała w nim sytuację placówki. Poinformowała, że pod opieką ma około 2 500 pacjentów, a rocznie udziela ponad 13 500 porad lekarskich oraz wykonuje kilkadziesiąt wizyt domowych. Do dyspozycji pacjentów są: lekarz rodzinny, który jest jednocześnie kierownikiem zakładu, lekarz pediatra (zatrudniony na umowę zlecenie) oraz lekarz stomatolog, dwie pielęgniarki, położna środowiskowo-rodzinna, pomoc stomatologiczna. Zespół zatrudnia także dwie osoby w administracji i obsłudze, głównego księgowego, informatyka i inspektora ochrony danych osobowych.

Problemem jest brak drugiego lekarza, tzw. wspomagającego. Jakby tego było mało, pandemia koronawirusa spowodowała spore ograniczenia dla pacjentów i personelu. Żylińska uznała, że rozwiązaniem, przynajmniej części problemów, może być przekształcenie jednostki w niepubliczną. W piśmie do wójta zadeklarowała, że w dalszym ciągu będzie świadczyła bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów, w dotychczasowej formie oraz zgodnie z uwarunkowaniami zawartymi w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zapewniła, że nadal będzie współorganizowała z samorządem tzw. białe soboty, badania specjalistyczne i obozy naukowe. Twierdzi, że to poprawi zarządzanie, wydajność pracy i wpłynie na zadowolenie pacjentów.

Budynek, jego wyposażenie oraz teren otaczający przychodnię Żylińska chce wydzierżawić od gminy na zasadach obowiązujących w innych gminach, gdzie tego typu placówki od lat działają jako niepubliczne. Procedura jest jednak taka, że aby Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Woli Uhruskiej mógł być przekształcony, najpierw trzeba go zlikwidować. Wtedy dopiero możliwe będzie utworzenie NZ ZOZ. Do tego potrzebna jest uchwała radnych, a ta może zostać podjęta na sesji pod koniec września.

- Radni zdają sobie sprawę z tego, że troska o sprawy społeczne, takie jak: zdrowie, oświata i bezpieczeństwo są najważniejsze w działaniu samorządu i dołożą wszelkich starań, aby podjąć odpowiedzialną decyzję – informuje wójt Jan Łukasik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama