Projekt przewidywał remont, przebudowę, rozbudowę oraz zmianę sposobu użytkowania budynków, a także terenu po byłej stacji kolejowej w Sobiborze. Utworzono w nim Centrum Edukacji Historycznej „Stacja Sobibór”. Budynek stacji został gruntownie zmodernizowany. W środku powstała czytelnia oraz sala warsztatowa, wystawowa i służąca do spotkań młodzieży z rówieśnikami, m.in. z Izraela, Holandii, czy Austrii. Jest też archiwum sobiborskie. W budynku obok stacji odtworzono przedwojenną pocztę, natomiast w zrekonstruowanych budkach telefonicznych zainstalowano stanowiska multimedialne. W piwnicy powstała lampiarnia, czyli pomieszczenie z tradycyjnym sprzętem kolejowym. Nowego blasku nabrał także teren wokół budynku stacji. Jest peron kolejowy, parking samochodowy i rowerowy, a także promenada ekspozycyjna.
Według wstępnych założeń, centrum zostanie udostępnione w połowie przyszłego roku. Będą w nim organizowane wystawy historyczno-biograficzne, warsztaty dla młodzieży, plenery plastyczne, prezentacje, multimedialne wydarzenia edukacyjne, prelekcje, spotkania, konferencje itp. Będzie ono ściśle współpracowało z Muzeum w Sobiborze.
- To kosztowna inwestycja, ale jakże ważna z punktu widzenia historycznego naszego powiatu. Ocalimy od zapomnienia miejsce związane z martyrologią Żydów, jakim jest stacja kolejowa Sobibór - mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk.
Całkowity koszt tego zadania wyliczony został na około 2,4 mln zł. Natomiast sama modernizacja budynku stacyjnego kosztowała prawie 1,2 mln zł. Prace wykonała firma Hand-Bud z Włodawy.
Koszty inwestycyjne to jedno. Drugie to bieżące utrzymanie obiektu, ale wsparcie w tym zakresie już zaoferowała władzom naszego powiatu holenderska prowincja Gelderland. Według szacunków, aż jedna trzecia holenderskich Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, została zgładzona przez Niemców w sobiborskim obozie.
Powiat przejął tę nieruchomość od kolei państwowych latem 2015 roku. Pośredniczyła w tym Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Ona też pierwotnie miała pozyskać fundusze na modernizację stacji. Po remoncie budynek miał trafić pod skrzydła Muzeum na Majdanku, ale nie było ono zainteresowane. Władze starostwa zdecydowały, że mimo wszystko postarają się o dofinansowanie na odnowienie budynku stacyjnego i je otrzymały w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe i naturalne" z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pokryje ono 85 proc. kosztów.
Napisz komentarz
Komentarze