O pieniądze na autobus stowarzyszenie, które prowadzi WTZ, może ubiegać się w Państwowym Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki zapewne zostaną przyznane, ale nie w całości. Potrzebny jest wkład własny, który przy tak dużej kwocie także jest spory.
- PFRON dofinansowuje zakup busa w 80 proc., my musimy mieć 20 proc. To dla nas bardzo dużo, bo wiadomo, że stowarzyszenie nie dysponuje takimi pieniędzmi - mówi kierownik warsztatu Piotr Muszałowski. - Aby ubiegać się o dofinansowanie, trzeba mieć najpierw pieniądze na wkład.
Tymczasem stary bus, który podopiecznych WTZ wozi od 2005 roku, coraz częściej odmawia posłuszeństwa. A dla wielu z osób korzystających ze wsparcia Prometeusza to jedyna szansa na dojazd na zajęcia.
- Bus jest wykorzystywany codziennie. Służy nie tylko osobom niepełnosprawnym ruchowo, ale też tym z zaburzeniami na tle psychicznym. Gdy jest w naprawie lub kierowca np. ma urlop, połowy podopiecznych nie ma na zajęciach - tłumaczy kierownik.
WTZ Prometeusz prosi o wsparcie i pomoc. Każda podarowana złotówka przybliża do wymarzonego celu, jakim jest zapewnienie podopiecznym bezpiecznego środka transportu, tak aby mogli systematycznie uczestniczyć w rehabilitacji oraz zajęciach edukacyjnych i terapeutycznych. Udało się znaleźć bus za 186 900 zł, 20 proc. tej kwoty to 37 380 zł.
Aby wspomóc podopiecznych warsztatu, wystarczy wejść na portal zrzutka.pl wybrać zbiórkę zatytułowaną "zrzutka na chorego busa", a następnie wpłacić dowolną kwotę.
Warsztat Terapii Zajęciowej „Prometeusz” jest placówką pobytu dziennego realizującą zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej. Pomaga osobom dotkniętym niepełnosprawnością intelektualną, fizyczną lub chorobą psychiczną. Uczestnicy korzystają z pomocy psychologa, rehabilitanta, biorą czynny udział w zajęciach muzykoterapii, choreoterapii oraz terapii zajęciowej z elementami arte- i ergoterapii. Terapia zajęciowa jest prowadzona zgodnie z indywidualnie przygotowanym dla każdego uczestnika programem, w oparciu o pięcioosobowe grupy terapeutyczne. Z oferty warsztatu korzysta łącznie 30 osób niepełnosprawnych.
Wpłat można dokonywać również bezpośrednio na rachunek stowarzyszenia: Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie 76 8187 0004 2001 0004 8406 0001, nazwa odbiorcy: Integracyjne Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Prometeusz w Chełmie, tytuł wpłaty: DAROWIZNA NA AUTOBUS DLA WTZ.
Czytaj również: Kurs samoobrony dla kobiet w Chełmie
Napisz komentarz
Komentarze