W ramach PO WER wsparcie finansowe mogą otrzymać osoby w wieku 18-29 lat, pozostające bez pracy, w tym osoby z niepełnosprawnościami zarejestrowane w PUP/MUP jako bezrobotne, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu, tzw. osoby z kategorii NEET. To szczególne adresowanie projektu do osób niepełnosprawnych wynika z faktu świadomości problemów i trudnych doświadczeń, z jakimi borykają się one w zdobyciu kwalifikacji, interesującej pracy czy doświadczenia zawodowego. Związane jest to dodatkowo z pokonaniem ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. W ramach PO WER osoby bezrobotne mogą skorzystać z: pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, szkoleń i staży, bonów szkoleniowych, stażowych i bonów na zasiedlenie, prac interwencyjnych, doposażenia/wyposażenia stanowiska pracy, pozyskać jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Tak dedykowane środki wsparcia mają na celu niwelowanie barier, jakie napotykają osoby młode z niepełnosprawnościami w dokształcaniu oraz zdobyciu i utrzymaniu pracy. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie w ramach PO WER udało się wesprzeć w różnych formach 1683 osoby z niepełnosprawnościami (dane od 2015 r. do dnia 13 lipca br.).
Wydział Realizacji PO WER Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie zwrócił się bezpośrednio do beneficjentów PUP/MUP z prośbą o wypowiedź e-mailową na temat – czy udało się Pani/Panu skorzystać i z jakiej formy wsparcia w ramach PO WER oraz czy skorzystanie ze wsparcia wpłynęło korzystnie na możliwość pozyskania pracy, bądź dokształcenia zawodowego. Przytaczamy odpowiedzi młodych ludzi zachowując ich prawo do anonimowości.
Piotrek: Dzięki środkom z programu PO WER został sfinansowany staż zawodowy, który odbywałem w 2020 roku. Staż ten to było solidnie przepracowane 6 miesięcy, poświęconych zdobywaniu nowych doświadczeń i umiejętności, a także kształtowaniu bezcennego obycia i pewności siebie w miejscu pracy. Oceniam ten czas bardzo pozytywnie, jednak mimo to po zakończeniu stażu pozostałem osobą bezrobotną.
Anna: Firma, w której zostałam zatrudniona skorzystała ze wsparcia przy stworzeniu miejsca pracy. Dzięki temu od roku jestem zatrudniona w zawodzie, co daje mi możliwość rozwoju osobistego i wykonywania pracy, którą zawsze chciałam wykonywać.
Maciek: Udało mi się wykorzystać bon na zasiedlenie. Wpłynęło to korzystnie na możliwość pozyskania pierwszej pracy w nowym mieście i do dalszego rozwoju.
Michał: Otóż w kwestii skorzystania z pomocy aktywizacyjnej osób młodych nie otrzymałem od Urzędu Pracy pomocy w zakresie mojej aktywizacji i podniesienia kwalifikacji, skorzystałem tylko z przydzielonego mi stażu z owego programu wsparcia, w firmie, którą sam sobie znalazłem na rynku.
Ewelina: Powiatowy Urząd Pracy skierował mnie na prace interwencyjne, w związku z tym jestem teraz zatrudniona. Nie było problemu z pozyskaniem pracy, jest to dla mnie nowe doświadczenie ale odpowiada mi.
Przywołaliśmy wypowiedzi osób z niepełnosprawnościami, które skorzystały z proponowanych form dotacji.
Jeżeli masz mniej niż 30 lat - sprawdź, może to także szansa dla Ciebie! Jest to oferta, której realizacja trwa do 31 grudnia 2022 r. Informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronie internetowej WUP w Lublinie: https://power-wuplublin.praca.gov.pl/ lub na stronach internetowych właściwych ze względu na miejsce zamieszkania/siedziby pracodawcy powiatowych urzędów pracy.
Wydział Realizacji PO WER
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
ul. Lubartowska 74 A, piętro 1, pok. 100
20-094 Lublin
tel. 81 463 53 49, kom. 605 903 476
e-mail: [email protected]
power-wuplublin.praca.gov.pl
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Napisz komentarz
Komentarze