Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

To już przypieczętowane. Sklepy będą zamknięte w niedziele, ale związkowcy i tak wyjdą na ulice

„To koniec robienia paczkomatów z supermaketów.” - ogłosił lider „Solidarności”. Tak Piotr Duda reaguje na podpis prezydenta złożony pod nowelizacją przepisów.
To już przypieczętowane. Sklepy będą zamknięte w niedziele, ale związkowcy i tak wyjdą na ulice

Autor: iStock

Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Zaostrza ona obowiązujące obecnie przepisy i ma – jak mówią związkowcy i politycy – ukrócić obchodzenie zakazu. Teraz wiele sklepów, sieci handlowych funkcjonuje także w dni wolne. Robią to, współpracując z firmami pocztowymi. Stają się placówkami, w których można nadać lub odebrać przesyłkę. A właśnie takie punkty mogą funkcjonować w niehandlowe niedziele.

Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja wprowadza dwie zasadnicze zmiany. W dzień wolny będzie mogła działać tylko placówka handlowa, której znaczna działalność (40 proc.) to usługi pocztowe. W niedziele klientów będzie mógł obsługiwać tylko właściciel sklepu i jego najbliższa rodzina, ale musi to robić nieodpłatnie.

Manifestacja

To koniec robienia paczkomatów z supermaketów.” - ogłosił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, który otrzymał z Kancelarii Prezydenta informacje o złożeniu podpisu pod nowelizacją. Na antenie TVP Szczecin dodał, że właściciele sieci handlowych kierują się wyłącznie zyskiem i nie myślą o społecznej odpowiedzialności biznesu. Tacy przedsiębiorcy, jak ocenia związkowiec, traktują pracowników, jak przedmioty.

Zmiany w prawie wejdą w życie po 3-miesięcznym vacatio legis po opublikowaniu dokumentu w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że uszczelnienie zakazu handlu zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Tymczasem związki zawodowe i pracownicy sklepów już teraz chcą zmiany praktyk stosowanych przez sieci handlowe. Na 4 listopada planowany jest wielki protest w Warszawie. Domagają się, aby firmy same zrezygnowały z pracy w niedziele.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dzidek 20.10.2021 20:48
Zomowiec wypowiada się na temat praw pracowniczych chyba zapomiał jak pałą wprowadzał prawa pracownikòw a paradoksem jest to że ZOMOWIEC jest szefem solidarności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: megalomanTreść komentarza: A jak tam dziura po dworcu PKS? Kiedy otwarcie biurowca? Czy będzie razem z otwarciem młyna Michalenki?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 07:11Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek nagrodzony "Złotym Lajkiem"Autor komentarza: LokalesTreść komentarza: Komuna w Chełmie ma się dobrze.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 20:57Źródło komentarza: Chełm. Drastyczna podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych?Autor komentarza: Patologia heheTreść komentarza: Jestem tego świadoma że może nie którym ludziom to się nie spodoba ale jestem 9l beneficjentem i naprawdę ludzie dajcie innym pracować jestem ciekawa ile z was by się udało wejść do mieszkania gdzie pachnie nie ciekawie i wytrzymać przynajmniej 30minut np. Rozumiem że dzieci wymagają dużo i daje się im jak najwięcej te panie też mają rodzinny.Kazdy ma prawo miec dzień trudny.Pani dyrektor jest naprawdę złota kobietaData dodania komentarza: 27.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Chełm. Rodzice osób z niepełnosprawnościami skarżą się na dyrekcję MOPRAutor komentarza: LeonTreść komentarza: Tak, Jakub!!!Data dodania komentarza: 27.11.2024, 07:13Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: przegląd prasyTreść komentarza: nikt go teraz nie zna - obłudne pawianyData dodania komentarza: 25.11.2024, 22:09Źródło komentarza: Skok na kasę? Cała Polska protestuje przeciwko lex Sutryk
Reklama
Reklama
Reklama