Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) w województwie lubelskim

W kryzysowym, zdominowanym przez pandemię okresie, Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie zintensyfikował działania mające na celu aktywizację osób młodych, pozostających bez zatrudnienia, co ma odzwierciedlenie w efektach zakończonej V edycji projektów pozakonkursowych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER).
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) w województwie lubelskim

We wrześniu br. miejski/powiatowe urzędy pracy z województwa lubelskiego zakończyły realizację V edycji projektów pozakonkursowych w ramach działania 1.1. Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekty realizowane były od 1 stycznia 2020 r. Wsparcie w ramach projektu skierowane było do osób młodych w wieku 18-29 lat, pozostających bez zatrudnienia, zarejestrowanych jako bezrobotne, w tym osób które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET). Oferowany pakiet działań pomocowych, obejmujący zróżnicowane formy wsparcia, stawiał sobie za cel aktywizację ludzi młodych, debiutujących na rynku pracy.

V edycja projektów pozakonkursowych cieszyła się dużym zainteresowaniem młodych osób. Z powodzeniem korzystały z różnych form wsparcia, takich jak:

  • staże i bony stażowe - to szansa na zdobycie nowych umiejętności i zyskanie tak cennego w oczach pracodawców doświadczenia zawodowego. Staż w wybranym zakładzie pracy zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie znacznie wzrasta możliwość uzyskania zatrudnienia. Ponadto staże dają znacznie więcej – wiarę we własne możliwości i szansę realnej poprawy swojej sytuacji zawodowej, a nawet życiowej. Dlatego właśnie cieszą się dużym zainteresowaniem.

  • szkolenia i bony szkoleniowe - umożliwiają zdobycie dodatkowych umiejętności, wiedzy, nowych kwalifikacji bądź podniesienie już posiadanych, co realnie zwiększa szanse na zatrudnienie i rozpoczęcie kariery zawodowej.

  • bon na zasiedlenie – wsparcie skierowane do osób, które stanęły w obliczu poszukiwań nowego miejsca pracy lub założenia własnego biznesu poza dotychczasowym miejscem pobytu w wyniku czego postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania.

  • dotacje dla młodych przedsiębiorców – wsparcie umożliwiające osobom młodym usamodzielnienie się i rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Stworzenie projektu własnej działalności gospodarczej, a tym samym wpisanie się swoimi pomysłami i energią w regionalny rynek pracy wymaga od ludzi młodych talentów organizacyjnych, dużej wiedzy i konsekwencji w działaniu, wiary we własne siły, ale z pewnością może przynieść satysfakcję i rozwój zawodowy.

Ponadto, w ramach projektu, oferowane było wsparcie w postaci prac interwencyjnych, których celem jest ułatwienie młodym osobom bezrobotnym powrotu na rynek pracy a także refundacji kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy oraz poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Z powyższych form skorzystało łącznie 9,5 tysiąca osób w tym ponad 7 tysięcy osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych i osób o niskich kwalifikacjach.

V edycja projektów pozakonkursowych była szczególną, ponieważ przypadała na okres kryzysowy, spowodowany pandemią koronawirusa. Wybuch pandemii zagroził wielu firmom i branżom. Szczególnie trudna sytuacja dotknęła przedsiębiorców w czasie tzw. Lockdownu. W celu utrzymania zatrudnienia w firmach niezbędne było ich wsparcie. W związku z tym urzędy pracy otrzymały na realizację V edycji projektów pozakonkursowych dodatkowe środki na objęcie wsparciem pracowników przedsiębiorstw, osób samozatrudnionych i pracowników organizacji pozarządowych. Na ten cel przeznaczono ponad 58 mln złotych, dzięki czemu ochroniono 10 614 miejsc pracy.

V edycja projektów pozakonkursowych była niewątpliwym sukcesem i przyczyniła się do poprawy sytuacji osób młodych na rynku pracy w kryzysowym czasie.

Obecnie realizowana jest VI, ostatnia edycja projektów pozakonkursowych w perspektywie finansowej 2014-2020 i jest to dobry moment, by skorzystać z szansy, jaką oferują fundusze europejskie w ramach PO WER. Szczegółowe informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronach internetowych właściwych, ze względu na miejsce zamieszkania/siedziby pracodawcy, urzędów pracy lub stronie internetowej WUP w Lublinie: https://power-wuplublin.praca.gov.pl/.

 

Wydział Realizacji PO WER

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

ul. Lubartowska 74 A, piętro 1, pok. 100

20-094 Lublin

tel. 81 463 53 49, kom. 605 903 476

e-mail: [email protected]

power-wuplublin.praca.gov.pl

Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: megalomanTreść komentarza: A jak tam dziura po dworcu PKS? Kiedy otwarcie biurowca? Czy będzie razem z otwarciem młyna Michalenki?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 07:11Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek nagrodzony "Złotym Lajkiem"Autor komentarza: LokalesTreść komentarza: Komuna w Chełmie ma się dobrze.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 20:57Źródło komentarza: Chełm. Drastyczna podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych?Autor komentarza: Patologia heheTreść komentarza: Jestem tego świadoma że może nie którym ludziom to się nie spodoba ale jestem 9l beneficjentem i naprawdę ludzie dajcie innym pracować jestem ciekawa ile z was by się udało wejść do mieszkania gdzie pachnie nie ciekawie i wytrzymać przynajmniej 30minut np. Rozumiem że dzieci wymagają dużo i daje się im jak najwięcej te panie też mają rodzinny.Kazdy ma prawo miec dzień trudny.Pani dyrektor jest naprawdę złota kobietaData dodania komentarza: 27.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Chełm. Rodzice osób z niepełnosprawnościami skarżą się na dyrekcję MOPRAutor komentarza: LeonTreść komentarza: Tak, Jakub!!!Data dodania komentarza: 27.11.2024, 07:13Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: przegląd prasyTreść komentarza: nikt go teraz nie zna - obłudne pawianyData dodania komentarza: 25.11.2024, 22:09Źródło komentarza: Skok na kasę? Cała Polska protestuje przeciwko lex Sutryk
Reklama
Reklama
Reklama