- Był to najnowocześniejszy spis ze wszystkich przeprowadzonych dotąd w Polsce, został zrealizowany w całości z wykorzystaniem internetowej aplikacji do zbierania danych – informuje Główny Urząd Statystyczny i dodaje, że pierwsze, wstępne jeszcze wyniki spisu zostaną opublikowane w styczniu 2022 roku. Zaprezentowane wówczas zostaną takie dane jak: liczby ludności według płci i wieku, liczby budynków, liczby powierzchni użytkowej mieszkań.
Od 12 do 24 listopada zostanie przeprowadzone jeszcze badanie kontrolne. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych podczas spisu. Ma to pomóc w udoskonaleniu przyszłych badań. Dlatego – jak podkreślają statystycy z GUS – udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w głównej akcji.
Ma być realizowane wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 tys. mieszkań. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci) – tłumaczy GUS.
Ankieterzy będą dzwonić z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Ich tożsamość będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99.
- Podobnie jak w trakcie Spisu Powszechnego, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. – zastrzega w komunikacie GUS.
Napisz komentarz
Komentarze