"Ta szkoła to 47-letnia tradycja. To pierwsza szkoła mundurowa na terenie województwa lubelskiego, matka wszystkich szkół mundurowych w Polsce. To serce miejscowości Dubienka" - przekonują autorzy petycji, przeciwni zamknięciu szkoły.
Podpisy zbierane są w sklepach w różnych miejscowościach, nie tylko w gminie Dubienka. Ich liczba z dnia na dzień się zwiększa. W ubiegłym tygodniu było ich około 550.
- Mamy zebrane podpisy z całej Polski i spoza niej. Akcję zainicjowała absolwentka szkoły, co świadczy o zaangażowaniu kolejnych grup ludzi, którym los szkoły nie jest obojętny. Codziennie dostajemy kolejne wiadomości od absolwentów i ich przyjaciół o chęci pomocy. Jest nas coraz więcej. Nadal nikt z organu prowadzącego oraz nadzorującego z nami nie rozmawia - informuje Magdalena Zawiślak, absolwentka LO w Dubience.
Chełmskie starostwo powiatowe planuje zlikwidować liceum w Dubience poprzez wygaszenie. Oznacza to, że uczniowie mogą naukę ukończyć tam, gdzie ją rozpoczęli, ale nie będzie już naboru do klasy pierwszej. Uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji dubienieckiego liceum radni powiatowi podjęli na początku grudnia. Uzasadnili swoją decyzję względami ekonomicznymi. Szkoła ta nie cieszy się powodzeniem wśród absolwentów podstawówek. W klasie pierwszej jest tam tylko 9 osób. Przez to subwencja oświatowa jest o wiele za mała. W szkole w przyszłym roku szkolnym będzie się uczyć już tylko 35 uczniów. To oznacza, że z budżetu powiatu będzie trzeba dołożyć do funkcjonowania ok. 1,3 mln zł. Pracuje tam 18 nauczycieli i 10 osób z obsługi.
- Nie tylko czynnik ekonomiczny jest decydujący. Mamy tam nauczanie prawie indywidualne, a zdawalność matur jest bardzo mała - zauważyła na sesji radna Dorota Łosiewicz.
W ubiegłym roku na dziewięciu maturzystów tylko trzech zdało maturę. Próby przekazania liceum gminie Dubienka spełzły na niczym. Wójt Krystyna Deniusz-Rosiak nie podpisała umowy w tej sprawie, bo uznała, że jest ona dla gminy niekorzystna. Nie wiadomo na razie, czy petycja w jakiś sposób wpłynie na los szkoły.
- Nie zmienimy stanowiska ze względu na petycję. Oferta, jaką złożyliśmy pani wójt, jest nadal aktualna. Także jej nie zmieniamy. Poinformowaliśmy o tym wojewodę lubelskiego. Idziemy dalej torem, który sobie obraliśmy. Nie możemy dłużej lekceważyć finansów publicznych - mówi wicestarosta Jerzy Kwiatkowski.
Społeczność szkolna również nie zamierza ustąpić. Ostatnio na profilu Facebook LO w Dubience pojawiło się otwarte zaproszenie na konferencję na temat sytuacji LO w Dubience, która odbędzie się w sali gimnastycznej w budynku szkoły. Wyznaczono ją na 5 stycznia o godz. 11. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie prasa i telewizja. Utworzono też internetową ankietę skierowaną do absolwentów liceum w Dubience. Wynika z niej, że 43 osoby po ukończeniu tej szkoły podjęły naukę na uczelni wyższej, na kierunku związanym ze służbami mundurowymi. Czternastu absolwentów pracuje w straży granicznej, 13 - w wojsku, 5 - w WOT, 5 - w służbach mundurowych i 2 w policji. Ankieta nie jest jeszcze zamknięta.
Napisz komentarz
Komentarze