Na wystawie zaprezentowano zabytki, które niedawno wróciły do chełmskiego muzeum po konserwacji i rekonstrukcji. Są to m.in. sutanny, szaty liturgiczne, orariony, stuły, a także inne elementy garderoby, również tej bardziej intymnej, takie jak jedwabne pończochy czy rękawiczki. Na wystawie zobaczymy też elementy ubiorów świeckich.
Dzięki przeprowadzonym analizom technicznym, wiemy, skąd pochodziły tkaniny i jak są datowane.
- Większość z nich to tkaniny XVIII-wieczne, m.in. z Francji - Lyonu i Włoch. Wiemy też, że odnowiona stuła uszyta została z tkaniny pochodzącej z Chin i datowanej na XVII wiek - wyjaśnia Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej. - Ciekawym przykładem jest dosyć słabo zachowany fragment szaty liturgicznej. W technice i ornamentyce jest to tkanina turecka z końca XVI wieku.
Na wystawie zobaczyć można nie tylko szaty liturgiczne, ale również zakonserwowane fragmenty drewnianych trumien z metalowymi uchwytami.
Konserwacja została przeprowadzona w ramach realizowanego przez muzeum zadania, dofinansowanego ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
W listopadzie muzeum złożyło kolejny wniosek do ministerstwa o dofinansowanie wydawnictwa naukowego, które byłoby podsumowaniem badań prowadzonych w kryptach bazyliki w Chełmie w latach 2017–2019.
Napisz komentarz
Komentarze