Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama Sleeping Expert Chełm

Wolisz płacić gotówką? Rząd zmusi cię do zmiany upodobań

Według ostatniego raportu Narodowego Banku Polskiego, tylko w trzecim kwartale ubiegłego roku banki odnotowały 2,2 mld transakcji kartami płatniczymi. Stanowiło 12-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku. Bezgotówkowe płatności rozwijają się w Polsce dynamicznie. Wkrótce niektóre zakupy zrobimy tylko za pomocą wirtualnych pieniędzy.
Wolisz płacić gotówką? Rząd zmusi cię do zmiany upodobań

Autor: iStock

Bezgotówkowa Polska powoli staje się faktem. Polacy coraz częściej decydują się bowiem na używanie kart płatniczych, systemu BLIK czy przelewów. Dodatkowo rząd zachęca przedsiębiorców do wprowadzenia tego typu udogodnień dla klientów. Organizowane są promocje na uruchomienie terminali płatniczych, a media zalewają informacje o pozytywnych stronach takiego rozwiązania. Zgodnie z przepisami od 2023 roku pojawią się ograniczenia, które w niektórych przypadkach skutecznie uniemożliwią nam płacenie banknotami.

Jakie to ograniczenia? Za zakupy o wartości przekraczającej 20 tysięcy złotych gotówką zapłacimy tylko do końca tego roku. Od stycznia 2023 r. przyjęcie płatności w takiej formie będzie stanowiło dla przedsiębiorcy dodatkowy dochód, od którego należny będzie podwójny podatek. O ile nie odczujemy tej zmiany w przypadku produktów spożywczych, to jeśli chodzi sprzęt elektroniczny, kursy, materiały budowlane i inne dobra, które przewyższą tę kwotę, już tak.

Zdejmują kartki, choć nadal odmawiają

Portal Business Insider przypomina, że od początku roku sprzedawcy nie mogą informować klientów za pomocą wywieszek, że przyjmują płatności tylko w gotówce. I choć rzeczone kartki faktycznie znikają ze sklepowych witryn, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Mali przedsiębiorcy pogrążani kolejnymi podwyżkami, nie chcą decydować się na korzystanie z terminali płatniczych, bo ich obsługa i każda kolejna transakcja generowałaby dodatkowe koszty. Nie pomaga nawet groźba kary, którą fiskus może nałożyć na sprzedawców odmawiających zapłaty bezgotówkowej.

„Jeżeli obowiązkowo ewidencjonujesz sprzedaż na kasie fiskalnej i nie zapewnisz klientom możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego, nie będziesz mógł skorzystać z kwartalnego rozliczenia podatku VAT” – czytamy w poradnika zamieszczonym w rządowym serwisie.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: zdzichTreść komentarza: a łącznik kolo huty to zostanie taki czy to zrobią?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Utrudnienia na ulicach: Wolwinów, Kosynierów i GajowejAutor komentarza: megalomanTreść komentarza: A jak tam dziura po dworcu PKS? Kiedy otwarcie biurowca? Czy będzie razem z otwarciem młyna Michalenki?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 07:11Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek nagrodzony "Złotym Lajkiem"Autor komentarza: LokalesTreść komentarza: Komuna w Chełmie ma się dobrze.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 20:57Źródło komentarza: Chełm. Drastyczna podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych?Autor komentarza: Patologia heheTreść komentarza: Jestem tego świadoma że może nie którym ludziom to się nie spodoba ale jestem 9l beneficjentem i naprawdę ludzie dajcie innym pracować jestem ciekawa ile z was by się udało wejść do mieszkania gdzie pachnie nie ciekawie i wytrzymać przynajmniej 30minut np. Rozumiem że dzieci wymagają dużo i daje się im jak najwięcej te panie też mają rodzinny.Kazdy ma prawo miec dzień trudny.Pani dyrektor jest naprawdę złota kobietaData dodania komentarza: 27.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Chełm. Rodzice osób z niepełnosprawnościami skarżą się na dyrekcję MOPRAutor komentarza: LeonTreść komentarza: Tak, Jakub!!!Data dodania komentarza: 27.11.2024, 07:13Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółki
Reklama
Reklama
Reklama