Pokazują, informują i inspirują
Osoby zaproszone do wspólnych działań brały dotychczas udział w szeregu warsztatów ekologicznych. Wszystko zaczęło się od wizyty studyjnej w ogrodach permakultury w Podlodówku 20, gdzie Monika Podsiadła podzieliła się dwudziestoletnimi doświadczeniami w prowadzeniu permakulturowego, edukacyjnego siedliska.
– Ta wizyta okazała się wyjątkowo inspirująca dla uczestników warsztatów. Permakultura to działania zmierzające do integracji krajobrazu i środowiska z działalnością człowieka w celu zapewnienia mu pożywienia, energii, schronienia, czyli po prostu powrót do natury. Zalewani cywilizacyjnymi „ulepszeniami” typu środki ochrony roślin czy opakowania z tworzyw sztucznych zapominamy jak niewiele potrzeba, by żyć w zgodzie z naturą. Wystarczy tylko otworzyć się na prawdy znane nam od lat, które kultywowali nasi dziadkowie i babcie podkreśla Beata Paszkiewicz, uczestniczka wizyty studyjnej.
Gorzki omlet wprost z dzikiej kuchni
Kolejne wydarzenie, w którym wzięli udział uczestnicy projektu, to warsztaty pod nazwą „Rozpoznawanie oraz przyrządzanie do spożycia dziko rosnących roślin jadalnych”. Szkolenie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Korolówce Osada, a prowadziła je Justyna Pargieła, zielarka fitoterapeutka. Pełnia lata i obfitość rosnącej w naszym regionie flory, doskonale wpisały się w ideę wydarzenia. Zadaniem uczestników było zebranie 25 rodzajów dziko rosnących roślin jadalnych, a następnie przygotowanie z nich potraw.
– Zbieraliśmy między innymi komosę białą, kolczurkę klapowaną, bylicę pospolitą, pokrzywę, babkę lancetowatą i zwyczajną, klon jesionolistny, wiesiołek, dziką marchew, portulakę, szparagi zwyczajne, wierzbę, krwawnik, nawłoć kanadyjską, czyściec błotny, rudbekię, podagrycznik, bylicę pospolitą, przymiotno kanadyjskie – wylicza Katarzyna Bajdek-Tetiurka, uczestniczka warsztatów.
Z tych roślin powstały między innymi zupa pokrzywowa, gorzki omlet z krwawnika, pokrzywy i bylicy, bigos z liści babki, czy surówka z portulaki i podagrycznika.
– Wiele z zaprezentowanych dań było nie lada zaskoczeniem oraz nowością dla kubków smakowych – dodaje Marzena Borowik, uczestniczka warsztatów.
Tajniki piękna i czystości zaklęte w naturze
Kulinarne inspiracje, to zaledwie ułamek tego, co może podarować człowiekowi natura. Przekonali się o tym uczestnicy kolejnych dwóch warsztatów, którzy tworzyli naturalne środki czystości oraz kosmetyki. Sposoby i przepisy na naturalne środki czystości zaprezentowała farmaceutka i aromaterapeuta Agata Kwaśna Nowak, podczas warsztatów „Ekologiczne środki czystości metodą zrób to sam”.
– Jak się okazało z odpowiednio dobranych naturalnych składników można samodzielnie stworzyć proszek do prania, pastę czyszczącą, mgiełkę odświeżającą do domu oraz pastę do zębów – mówi Barbara Jaroszewicz, pracownik Biura LGD.
Podczas następnych warsztatów pod nazwą „Ekologiczne kosmetyki metodą zrób to sam” Agata Kwaśna Nowak zdradziła tajniki piękna zaklęte w naturze. W świetlicy wiejskiej w Korolówce Osada powstały kwiatowe kremy, peelingi, sole do kąpieli oraz ziołowe stemple do masażu twarzy.
– Zarówno środki czystości, jak i kosmetyki zapakowane zostały w piękne, wielorazowe opakowania – podkreśla Jolanta Goleman, uczestniczka warsztatów.
Bez świadomości nie ma ekoczystości
Kolejne działanie LGD Poleska Dolina Bugu trafi do większej ilości odbiorców. Tym razem mieszkańcy gmin Włodawa miejska i wiejska, Hanna, Wyryki, Stary Brus, Hańsk, Wola Uhruska oraz Ruda-Huta znajdą w swoich skrzynkach ekogazetę.
– Wiedza w niej zawarta pomoże świadomie dbać o środowisko. Zamieszczony zostanie tam szereg informacji odnoszących się do zwykłych czynności życia codziennego. Czytelnicy dowiedzą się jak minimalizować ilość produkowanych odpadów zgodnie z trendem zero waste i prawidłowo segregować odpady. Zaproponujemy też wiele prostych sposobów na ograniczenie zużycia wody, energii elektrycznej czy paliw – wylicza Justyna Jellinek, Dyrektor Biura LGD.
Gazeta będzie dostępna też w postaci cyfrowej na stronie http://www.dolina-bugu.pl/leader/operacja-wlasna-lgd/ oraz na stronach urzędów gmin.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 19. „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, Poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Cel projektu: Podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców obszaru LSR poprzez realizację działań informacyjnych i aktywizujących do 31.12.2022 r.
Napisz komentarz
Komentarze