Od czego zacząć?
Na samym początku pomyślmy nad hostingiem. Jest to miejsce na serwerze, na którym będzie „przechowywana” nasza strona. Czym powinniśmy się w jego przypadku kierować? Przede wszystkim jego szybkością oraz stabilnością. Nasza witryna internetowa powinna się szybko ładować. W innym wypadku możemy stracić potencjalnych klientów, którzy zniechęcą się długim czasem oczekiwania i opuszczą stronę zanim ta załaduje się w pełni.
Jeśli chodzi o stabilność, to przed wybraniem hostingu warto poczytać o nim opinie. Z nich dowiemy się, jak często dochodzi do ewentualnych awarii, a także w jaki sposób z problemami pomaga obsługa klienta.
Gdy mamy już hosting, to kolejnym krokiem będzie wybranie domeny. Jest to adres, pod którym będzie się znajdować nasza strona. Warto nieco dłużej pomyśleć nad nazwą – zazwyczaj im krótsza, tym łatwiej się ją zapamiętuje. Zostaje nam jeszcze zbudowanie strony, ale o tym za chwilę.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Najpierw kwestie bezpieczeństwa. Wybierając odpowiedni hosting zwróćmy uwagę na to, czy ma on funkcję backup. Taka kopia bezpieczeństwa chroni nas w sytuacjach, gdy przypadkowo utracimy dane. Tyczy się to nie tylko treści na stronie, ale także zabezpiecza pliki na hostingu czy konta e-mail.
Owszem, kopie zapasowe jesteśmy w stanie wykonywać ręcznie, jednak przy dużych stronach zajmuje to sporo czasu. Do tego wymagana jest przy tym wiedza informatyczna, ponieważ popełnienie błędu może okazać się bardzo kosztowne. Z tego powodu warto pomyśleć o odpowiedniej automatyzacji. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzimy czas, ale przede wszystkim zminimalizujemy ryzyko. Niektóre hostingi umożliwiają ustalenie dowolnego okresu przechowywania kopii zapasowych.
Wartościową opcją jest także przygotowanie kopii zapasowej na żądanie. To przydatna funkcja, gdy planujemy przeprowadzenie na stronie poważniejszych zmian. Dzięki temu będziemy przygotowani na różne losowe sytuacje i unikniemy niepożądanych problemów. Więcej na temat kopii zapasowych przeczytać można tutaj: https://www.nazwa.pl/pomoc/baza-wiedzy/backup-czyli-kopia-zapasowa-danych/.
Czym jest WordPress?
W internecie co trzeci serwis opiera się właśnie na WordPressie. Ale czym on właściwie jest? Jest to darmowe oprogramowanie, dzięki któremu możemy zarządzać treściami na stronie. Początkowo służył on do obsługi blogów, jednak z czasem zyskał na znaczeniu. Dziś uchodzi on również za narzędzie do tworzenia stron internetowych.
Istotne jest również to, że w jego przypadku wiele dodatków czy rozszerzeń jest w pełni darmowa. Między innymi z tego powodu decyduje się na niego wiele osób. Trzeba także pamiętać o tym, że z jego popularnością wiąże się także duża liczba poradników, również w naszym ojczystym języku. Jeśli potrzebujemy jedynie prostej strony, bardzo możliwe, że będziemy w stanie stworzyć ją samodzielnie, bazując na darmowych szablonach. Przy bardziej zaawansowanych projektach możemy jednak potrzebować pomocy specjalisty.
Należy również dodać, że WordPress sam w sobie jest bezpłatny. Bazuje on na licencji publicznej, dlatego można z niego korzystać w dowolnych celach, także tych zarobkowych. Oprócz tego możemy go dowolnie konfigurować. Z tego powodu wiele osób tworzy do tej platformy przydatne wtyczki (niektóre są dostępne za darmo, inne są płatne), które rozszerzają możliwości tego systemu CMS. Co jednak ciekawe, choć oprogramowanie WordPressa bazuje na językach takich jak PHP, CSS, MySQL, JavaScript czy HTML, to interfejs przygotowano w taki sposób, abyśmy nie musieli znać tych języków programowania, a mimo to mogli korzystać z tego systemu.
Niektóre hostingi oferują w pakiecie usługę CloudHosting WordPress. Więcej na ten temat przeczytamy tutaj: wordpress.
Jak widać uruchomienie własnej strony internetowej wymaga pewnej wiedzy, jednak nie jest rzeczą tak trudną, jak pierwotnie można było zakładać.
Napisz komentarz
Komentarze