Dobry wynik to nie przypadek
Wójt Wiesław Kociuba nie ukrywa, że rankingowe notowania jego samorządu bardzo go ucieszyły. I, jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, że ocenę działań poszczególnych samorządów przeprowadzono bardzo rzetelnie, w oparciu o ponad 60 różnych wskaźników. Czy zatem tak dobra opinia na temat gminy Chełm może być dziełem przypadku?
- Warto zauważyć, że są wśród tych czynników takie, na które samorządy mają wpływ, ale i takie, które trudno zmierzyć, wręcz jest to niemożliwe, ale one też znacząco oddziałują na jakość naszego życia. Z opracowania GUS poświęconego prognozom demograficznym wynika, że do 2040 liczba naszych mieszkańców zwiększy się. To bardzo cieszy. Zauważyliśmy również, że wszystkie pozostałe gminy będą się wyludniały, również miasto Chełm – mówi o prognozach na przyszłość Kociuba.
I dodaje, że jeśli próbować interpretować te wskaźniki w dłuższej perspektywie czasowej, to czeka nas trudna przyszłość. Tym bardziej należy, już teraz, poszukiwać skutecznych rozwiązań i odpowiedzi na trudne pytania.
Te rozwiązania w gminie Chełm są już w większości znane. Nawet jeśli trzeba będzie doprecyzować niektóre szczegółowe zadania, to władze gminy mają opracowany projekt rozwoju samorządu na najbliższe lata. Edukacja, kultura, inwestycje, warunki dla potencjalnych inwestorów, rozwój gospodarczy gminy – to zagadnienia, nad którymi wójt i jego współpracownicy pochylają się codziennie. Właśnie po to, aby można było mówić o progresie, nie regresie.
Dysponują już planem na przyszłość
- Omówienie tego rozwojowego programu dla naszego samorządu warto chyba rozpocząć właśnie od edukacji. Mówimy tutaj o inwestycjach w bazę materialną szkół, ich doposażeniu i unowocześnieniu. Podjęliśmy już działania w sprawie budowy szkoły podstawowej z halą gimnastyczną w Okszowie. Ważne jest też oczywiście stałe podnoszenie poziomu nauczania, stworzenie warunków, aby uczniowie z naszej gminy uczyli się w naszych, miejscowych placówkach – zaznacza Kociuba.
Dlaczego? Ponieważ według informacji, jakimi dysponują gminni urzędnicy, spora grupa uczniów wciąż wybiera szkoły chełmskie, oczywiście z różnych powodów. Inne trendy obserwowane są z kolei w placówkach zlokalizowanych w Żółtańcach-Kolonii i w Stołpiu. Tam dużą grupę uczniów stanowią mieszkańcy z sąsiednich okręgów szkolnych.
- Chciałbym też powiedzieć nieco o naszej bazie przedszkoli. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa przedszkola w Żółtańcach-Kolonii. Planujemy też utworzenie przedszkola w Okszowie-Kolonii. Obecnie rodzice, mieszkańcy naszej gminy, korzystają przede wszystkim z przedszkoli chełmskich i sporadycznie w innych gminach. Wiąże się to oczywiście z potrzebą częściowego rekompensowania rodzicom kosztów utrzymania ich pociech w innych placówkach. Chcemy więc dążyć do tego, aby nasza, gmina sieć placówek edukacyjnych była samowystarczalna – podkreśla wójt.
Gmina dobra dla młodszych i starszych
Gmina Chełm to dobre miejsce do życia także z innych powodów. Zdaniem włodarza samorządu jest to na przykład sposób zarządzania w obszarze gospodarki komunalnej.
- To szerokie i bardzo pojemne zagadnienie, ale warto zasygnalizować tutaj kilka tylko, bieżących zadań. Do najważniejszych warto zaliczyć budowę sieci kanalizacyjnej w Pokrówce czy odbudowę ujęcia wody w Okszowie. Chcemy, aby nasz gminny system zaopatrzenia w wodę funkcjonował w oparciu o trzy wydajne ujęcia: właśnie tym, które planujemy w Okszowie i dobrze działających w Pokrówce i Nowosiółkach-Kolonii – wyjaśnia Kociuba.
Władze gminy wpadły też ostatnio na dość śmiały, ale niezwykle pożądany przez mieszkańców samorządu pomysł. Uruchomiono mianowicie Gminną Komunikację Samochodową. Ta swoista oferta komunikacyjna dla uczniów, ale i osób starszych działa obecnie na siedmiu liniach.
- Usługi świadczy firma transportowo-produkcyjna z terenu naszej gminy. Transport będzie się odbywał od lutego, autobusami podmiejskimi, odpowiednio oznakowanymi. Pasażerowie będą mogli dojechać nimi do Chełma. To rozwiązanie ma oczywiście charakter eksperymentalny i, mam głęboką nadzieję, rozwojowy. Chcielibyśmy, aby gminny transport obejmował w przyszłości kolejne obszary naszej gminy – mówi o innowacyjnym pomyśle wójt.
Trzymają rękę na pulsie
Aby samorząd mógł się stabilnie rozwijać, ważni są inwestorzy i stabilne wpływy podatkowe. Warunki dla rozwoju biznesu władze określają w planach zagospodarowania przestrzennego, który dla wszystkich zainteresowanych stanowi najbardziej czytelny, jasny sygnał mówiący o tym, że gmina jest otwarta na powstawanie nowych firm.
- O tym obszarze warto powiedzieć na pewno tyle, że jako jedna z nielicznych gmin zatrudniamy urzędników planistów, którzy cały czas pracują nad takimi zmianami. Można zatem powiedzieć, że stale trzymamy rękę na przysłowiowym pulsie. Tak, aby być stale przygotowanym i otwartym na proponowane nam rozwiązania – wyjaśnia wójt gminy Chełm.
Czy można dodać coś jeszcze? Wójt Wiesław Kociuba stwierdza, że lista planów wypełni, bardzo szczelnie, przestrzeń najbliższych 10 czy 15 lat. Wiele już udało się dokonać, ale przed samorządowcami wciąż wiele pracy. Ktoś, kto łaknie rozwoju, nie spoczywa na laurach...
Napisz komentarz
Komentarze