Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama mikołaj radio
Reklama

Chełm. Banaszek i Nawrocki apelowali o budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Prezes IPN i kandydat na Prezydenta RP Karol Nawrocki w poniedziałek (2 grudnia) wczesnym rankiem odwiedził Chełm m.in. po to, by wesprzeć prezydenta Jakuba Banaszka w walce o kontynuację planów budowy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Podczas konferencji przed budynkiem administracji muzeum podkreślali potrzebę pielęgnowania pamięci tragicznej historii. Prezydent Chełma zapowiada nawet batalię sądową o tę ważną dla niego inwestycję.
Chełm. Banaszek i Nawrocki apelowali o budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Banaszek zwrócił się z prośbą o poparcie uchwały, wzywającej rząd do kontynuacji budowy muzeum, która trafiła już pod koniec listopada do Marszałka Sejmu. Zapowiedział też, że jest gotowy do dyskusji w tej sprawie z przedstawicielem każdego klubu parlamentarnego.

– Proszę, abyśmy wsparli pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. To nie jest projekt przeciwko Ukrainie. Ja osobiście mam świetne relacje z przedstawicielami władzy ukraińskiej, pomagamy, jak możemy. Chełm jest miastem ratownikiem, ale zawsze powtarzam naszym partnerom z Ukrainy – my jako naród polski mamy obowiązek zadbać o tych, którzy już nie są w stanie zawalczyć o siebie – apelował.

Prezydent Chełma przypomniał podczas konferencji, że teren przy Hrubieszowskiej został nabyty dzięki dotacji z budżetu państwa, a warunkiem jej utrzymania było właśnie utworzenie muzeum. 

– Gdy po wyborach w 2023 r. spisaliśmy umowę na współprowadzenie i realizację tej inwestycji z ministerstwem kultury, pojawiły się głosy, także za pośrednictwem mediów, że jest to tak zwany skok na kasę, projekt po wyborach. Nikt nie brał pod uwagę argumentu, że proces rozpoczął się 4 lata wcześniej, że dostaliśmy wcześniej dotację na zakup tej nieruchomości, że ogłosiliśmy w lipcu 2023 roku koncepcję, a ministerstwo kultury poinformowało nas, że podejmie się współprowadzenia instytucji i będzie partycypować w inwestycji. Nikt nie brał pod uwagę tego, że jednogłośnie rada miasta powołała muzeum do życia – przypomniał Banaszek. – W tamtym momencie wszystkich nas łączył jeden cel – upamiętnić tych, którzy leżą w bezimiennych grobach, upamiętnić, a jednocześnie stworzyć dla ofiar rodzin miejsce szczególne. To jest grzech zaniechania III Rzeczypospolitej – z jednej strony brak ekshumacji, a z drugiej – brak prawdziwych miejsc upamiętnienia, a jeżeli powstają inicjatywy, to zawsze wokół nich jest szum, kontrowersje i tak naprawdę zmowa milczenia.

Zwrócił uwagę także na to, że wypowiedzenie umowy w sprawie prowadzenia tej instytucji jako wspólnej przez miasto Chełm i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało sporządzone z błędem. Uważa, że miasto ma podstawy do tego, by skierować sprawę do sądu.

– Po pierwsze, pan Sienkiewicz nie zapytał o opinię Prokuratorii Generalnej, a każda umowa zawiera klauzulę, że może być wypowiedziana tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach i taki szczególnie uzasadniony przypadek musi być zbadany. To istotne, bo może narazić Skarb Państwa na dodatkowe koszty. Po drugie, urzędnicy ministerstwa kultury informowali pana ministra, że miasto Chełm ma podstawy do tego, by sądzić się czy móc wystąpić z powództwem. Tego argumentu pan minister nie wziął pod uwagę. Poinformował nas, że ta umowa nie będzie realizowana, bo nie ma na nią zabezpieczonych środków, nie przewiduje tego plan inwestycyjny, a ministerstwo ma już zawarte umowy, które musi realizować – mówił Banaszek.

W mediach zapowiedział już, że jeśli próby mediacyjne z ministerstwem zakończą się niepowodzeniem, w grudniu sprawa zostanie wniesiona na wokandę sądową. Poinformował, że miasto ma już podpisaną umowę z jedną z renomowanych kancelarii prawnych, która tę sprawę prowadzi.

Przypominamy, że wypowiedzenie umowy nastąpiło pismem z 16 stycznia ze skutkiem na 31 grudnia tego roku, a to oznacza, że miasto może nie otrzymać rządowego dofinansowania – około 180 mln zł, które miało pokryć nawet 90 procent kosztów tej inwestycji.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

miejscowy 04.12.2024 16:01
Batalia sądowa. Już jedną prowadził o remont Rejowieckiej. I co???????????? I nic. Prace rozpoczęły się półtora roku po czasie. Kosztowały tyle ile chciał dodatkowo wykonawca za wprowadzane zmiany. Czysty zysk. Niech zrobi muzeum w młynie Michalenki. Wtopił kasę i nic się nie dzieje. Ale dzieci ze szkoły wygonił i napiera na muzeum. A może tak na boczny tor. Bo Nowogrodzki też da ciała.

Wstyd 03.12.2024 21:45
Tacy zgodni, tacy pomysłowi wydawać na bzdury publiczne pieniądze, tacy niesamowicie i nieskazitelnie BEZPARTYJNI i obywatelscy.

BEZ Partyjny 03.12.2024 21:44
Tacy obywatelscy, tacy pomysłowi, tacy sami bezpartyjni jeden i drugi siebie warci.

Motorowiec 03.12.2024 17:14
Panie Prezydencie. Bez urazy. Ale jak chce Pan sobie wybudować pomnik, to bardzo proszę. Ale za własne pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: RolnikTreść komentarza: strajkują i płaczą że się nie opłaca a mówią że mogą wieś kupićData dodania komentarza: 4.12.2024, 19:27Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyjechali ciągnikami na drogę, by ponownie walczyć o swojeAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Oni sami nie wiedzą o co chodzi bo rząd jest przeciwny Mrcosur a chłopi przeciwni rządowi. O co im chodzi?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 16:20Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyjechali ciągnikami na drogę, by ponownie walczyć o swojeAutor komentarza: ChłopTreść komentarza: Rząd Polski jest przeciw Mrcosur o czym mówiła Roberta Metsola że ze względu polski sprzeciw będą prowadzone nowe rozmowy. To czego wy chłopi jeszcze chcecie? Czas nauczyć się czytać i słuchać informacji prawdziwych nie Republiki.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 16:17Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyjechali ciągnikami na drogę, by ponownie walczyć o swojeAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A może by tak jednym szwungiem przyłączyć Niderlandy.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 16:04Źródło komentarza: Chełm. Połączyć gminę z miastem? Banaszek na TAK, Kociuba wyjątkowo sceptycznyAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Batalia sądowa. Już jedną prowadził o remont Rejowieckiej. I co???????????? I nic. Prace rozpoczęły się półtora roku po czasie. Kosztowały tyle ile chciał dodatkowo wykonawca za wprowadzane zmiany. Czysty zysk. Niech zrobi muzeum w młynie Michalenki. Wtopił kasę i nic się nie dzieje. Ale dzieci ze szkoły wygonił i napiera na muzeum. A może tak na boczny tor. Bo Nowogrodzki też da ciała.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 16:01Źródło komentarza: Chełm. Banaszek i Nawrocki apelowali o budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej
Reklama
Reklama
Reklama