Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Budują linię wysokich napięć

Wysokie słupy energetyczne staną na trasie z Chełma do Lublina. Przetną dziewięć gmin Lubelszczyzny: m.in. Cyców, Siedliszcze i Chełm
Budują linię wysokich napięć

Linia 400 kV budowana jest z myślą o nowych odbiorcach prądu na wschodzie kraju, czyli o  kopalni. Zwiększy też możliwości wyprowadzenia mocy w przypadku budowy elektrowni na Lubelszczyźnie. Poprawi jakość przesyłu energii elektrycznej. Połączy ze sobą obszary energetyczne - lubelski i zamojski. 

Inwestorem jest Polska Sieć Elektroenergetyczna, przedsiębiorstwo niezależne od spółek dostarczających prąd do odbiorców. Przetarg na wykonawstwo wygrali Chińczycy.

Najchętniej czytane: Stanie przed sądem za molestowanie?

Trwa uzgadnianie korytarza przebiegu nowej linii energetycznej. Projektanci, według zapewnień inwestora, starają się, by trasa była jak najmniej kolizyjna i przebiegała jak najdalej od budynków. Wkrótce powstanie mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie staną słupy. Właściciele działek będą pytani o zgodę na zajęcie ich działek, bez względu na to, czy staną na nich słupy, czy też będą wisiały w powietrzu jedynie kable. Pas technologiczny ma szerokość 70 m, po 35 m z każdej strony słupa.

- W oparciu o wytyczoną przez projektantów trasę linii określa się wszystkie działki, których obszar zarówno całkowicie, jak i częściowo znajduje się w pasie technologicznym. Przedstawiciele inwestora dotrą do każdego właściciela z propozycją zawarcia stosownych umów - zapowiada Jacek Harbuz, kierownik do spraw projektów Agencji Promocji Inwestycji. 

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele inwestora odwiedzili gminę Wierzbica. Przedstawili radnym na sesji plany budowy linii. Zainteresowani powinni być tym mieszkańcy Terenina, Ochoży-Pniaki i Helenowa, bo przez pola w tych miejscowościach będzie budowana sieć. Właściciele działek, w oparciu o operaty szacunkowe sporządzone przez rzeczoznawców, otrzymają propozycje wypłaty odszkodowania za zajęcie pasa gruntu. Można je jeszcze negocjować. Wynagrodzenie, jak i odszkodowanie nie podlegają opodatkowaniu. Wypłacane są na podstawie umowy zawartej z inwestorem. Oświadczenia o ustanowieniu służebności przesyłu składane muszą być w obecności notariusza.

Będą wynikały z tego pewne ograniczenia - w odległości do 35 m od osi linii słupów nie można wznosić budynków mieszkalnych i gospodarczych, nie można również wykonywać nasadzeń drzew, krzewów i roślinności przekraczającej 3 m wysokości. Między słupami ziemię nadal można użytkować rolniczo.

- Inwestor oferuje pomoc w uregulowaniu stanu prawnego działek tam, gdzie to jest konieczne - wyjaśnia Harbuz. - Mam nadzieję, że się dogadamy ze wszystkimi właścicielami. Mamy co prawda narzędzie prawne, by budować bez zgody, ale staramy się korzystać z tego jak najrzadziej - dodaje.

Skorzysta też na tym budżet gminy Wierzbica, do którego wpłynie podatek od wartości inwestycji - ok. 150 tys. zł rocznie.

Spotkania dotyczące realizacji inwestycji z mieszkańcami odbędą się 7 grudnia o godz. 11 w Wiejskim Domu w Olchowcu i o godz. 14 w świetlicy wiejskiej w Ochoży.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: RolnikTreść komentarza: strajkują i płaczą że się nie opłaca a mówią że mogą wieś kupićData dodania komentarza: 4.12.2024, 19:27Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyjechali ciągnikami na drogę, by ponownie walczyć o swojeAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Oni sami nie wiedzą o co chodzi bo rząd jest przeciwny Mrcosur a chłopi przeciwni rządowi. O co im chodzi?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 16:20Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyjechali ciągnikami na drogę, by ponownie walczyć o swojeAutor komentarza: ChłopTreść komentarza: Rząd Polski jest przeciw Mrcosur o czym mówiła Roberta Metsola że ze względu polski sprzeciw będą prowadzone nowe rozmowy. To czego wy chłopi jeszcze chcecie? Czas nauczyć się czytać i słuchać informacji prawdziwych nie Republiki.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 16:17Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyjechali ciągnikami na drogę, by ponownie walczyć o swojeAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A może by tak jednym szwungiem przyłączyć Niderlandy.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 16:04Źródło komentarza: Chełm. Połączyć gminę z miastem? Banaszek na TAK, Kociuba wyjątkowo sceptycznyAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Batalia sądowa. Już jedną prowadził o remont Rejowieckiej. I co???????????? I nic. Prace rozpoczęły się półtora roku po czasie. Kosztowały tyle ile chciał dodatkowo wykonawca za wprowadzane zmiany. Czysty zysk. Niech zrobi muzeum w młynie Michalenki. Wtopił kasę i nic się nie dzieje. Ale dzieci ze szkoły wygonił i napiera na muzeum. A może tak na boczny tor. Bo Nowogrodzki też da ciała.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 16:01Źródło komentarza: Chełm. Banaszek i Nawrocki apelowali o budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej
Reklama
Reklama
Reklama