Pan Janusz boi się, bo kilka lat temu ktoś pod pretekstem sprawdzenie wodomierzy wdarł się do mieszkania jego sąsiadki. Na szczęście skończyło się wtedy na strachu, ale gdyby miała w domu oszczędności, pewnie by je straciła.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to kolejna okazja dla oszustów. Już od 23 czerwca rachmistrzowie odwiedzają osoby, które nie dokonały spisu przez Internet ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Policja apeluje zatem o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami, które mogą podszywać się pod rachmistrzów. Pamiętajmy, że oszuści mogą wykorzystać okazję, chociażby do wyłudzenia naszych danych.
Przypominamy, że zgodnie z przepisami nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.
Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę, gdy rachmistrz zapuka do naszych drzwi? Przede wszystkim każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora i okres, na jaki został wystawiony.
- Co ważne, że zadawane przez rachmistrza pytania nie dotyczą ani ilości zgromadzonych na kontach pieniędzy, ani posiadanych w domu kosztowności. Pod żadnym pozorem nie podawajmy osobom nas odwiedzającym numerów kont bankowych, loginów czy haseł. Jeśli osoba podająca się za rachmistrza, będzie pytała o takie dane, to znak, że mamy do czynienia z oszustem – informuje podkomisarz Anna Kamola z zespołu prasowego KWP w Lublinie.
W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
- poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
- poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
- w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Teraz czytane: IV LO w Chełmie najpopularniejsze wśród licealistów
Napisz komentarz
Komentarze