Bezpłatną komunikację ma wiele polskich miast. Funkcjonuje ona w różnej formie. Niektóre samorządy zdecydowały się na jazdę bez biletu tylko dla uczniów, inne tylko dla mieszkańców. W Krakowie darmowa komunikacja uzależniona jest od stężenia pyłów zawieszonych PM10 w miejskim powietrzu. Do darmowych przejazdów uprawnieni są wszyscy pasażerowie, którzy mają przy sobie ważny dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym badaniem technicznym, bez względu na miejsce jego wydania.
W Chełmie z nieodpłatnego transportu publicznego będą mogli skorzystać nie tylko mieszkańcy, ale również wszyscy, którzy akurat będą przebywać w naszym mieście. Bezpłatna komunikacja miejska to ukłon w stronę mniej zamożnej części społeczeństwa, gdyż autobusami CLA jeżdżą głównie osoby starsze i młodzież ucząca się.
Miasto prognozuje, że część chełmian zrezygnuje z przejazdów własnym samochodem ze względów ekonomicznych i praktycznych na rzecz komunikacji zbiorowej, co oznacza, że powietrze w mieście będzie mniej zanieczyszczane. Do korzystania z komunikacji miejskiej mają też zachęcić nowoczesne autobusy, które wkrótce trafią do miasta. Poza tym mniej samochodów osobowych to mniejsze problemy z parkowaniem. Kierowcy autobusów zyskają na czasie, bo nie będą musieli sprzedawać biletów na przystankach i dzięki temu autobusy CLA będą na przystankach o czasie.
Uchwała w tej sprawie została podjęta przez radnych na sesji pod koniec lipca. Analizę skutków finansowych podejmowanej uchwały przekazał radnym prezes CLA Mariusz Chudoba. Od razu podkreślił, że trudno to oszacować, ponieważ w 2019 roku urząd wypowiedział umowy gminom ościennym, a w latach 2020-2021, w pandemii, znacznie mniej osób jeździło autobusami. Jednak, jak poinformował na sesji, planowane koszty wprowadzenia komunikacji bezpłatnej na rok 2022 wynieść powinny 8 mln 900 tys. zł netto.
Czytaj również: Oszust rekordzista wyłudził pieniądze od 425 osób
Napisz komentarz
Komentarze