Ptasi monitoring to - jak podkreślają realizatorzy projektu - pierwsza tego typu transmisja na żywo ze środka niedostępnych bagien. Odbywa się za pomocą kamery zainstalowanej w samym sercu Poleskiego Parku Narodowego, czyli dokładnie na torfowisku węglanowym Bagno Bubnów. Miejsce nie jest przypadkowe, zostało wybrane po konsultacjach z ekspertami i analizie wcześniejszych obserwacji terenu.
- W ciągu zaledwie kilku dni od montażu kamery przekonaliśmy się, jak atrakcyjny jest to teren pod względem gatunków zamieszkujących torfowiska. Podczas transmisji ogromne znaczenie ma także dźwięk - można usłyszeć nie tylko żurawie - herbowy gatunek parku, ale także gęsi, czajki, porykiwania jeleni. Udało nam się też usłyszeć watahę wilków z młodymi - opowiada Kamil Stepuch, prezes zarządu Fundacji dla Przyrody.
Kamera jest dla zwierząt niewidoczna. Niedługo po tym, jak została zainstalowana na torfowisku, pojawili się pierwsi mieszkańcy. Nadal czują się tam jak u siebie.
Celem transmisji - jak tłumaczą eksperci z fundacji - jest edukacja przyrodnicza i poznawanie osobliwości dzikiej przyrody charakterystycznej dla Polesia Zachodniego. Równie ważnym aspektem jest promocja walorów przyrodniczych województwa lubelskiego.
- Mamy nadzieję, że odbiorcą obrazów i dźwięków będzie miłośnik otaczającej nas przyrody, który spędzając czas przed ekranem, odkryje na nowo smak dzikiej przyrody. Jesteśmy przekonani, że obserwacja wciągnie Was jak bagna Polesia - podkreśla Stepuch.
Głównym obiektem obserwacji jest żuraw. To kluczowe miejsce przystankowe na trasie migracji tych charyzmatycznych ptaków. Najlepiej podglądać je w nocy, w godzinach pomiędzy 22 a 6.
Kamera została zamontowana na bagnach w ramach projektu "Wędrówki lubelskich żurawi". Pomysł jego realizacji zrodził się w oparciu o rozmowy przedstawicieli fundacji z prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Grzegorzem Grzywaczewskim i członkiem zarządu województwa lubelskiego Sebastianem Trojakiem.
- Celem fundacji jest tworzenie dialogu i porozumienia wielopłaszczyznowego. Ten projekt właśnie to pokazuje. Partnerem strategicznym jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, pozostałymi partnerami WFOŚiGW w Lublinie, Lubelski Węgiel "Bogdanka" S. A. i oczywiście Poleski Park Narodowy - wylicza Stepuch.
Kamera na pewno będzie zamontowana do czasu odlotu żurawi, czyli nawet do połowy października. Być może uda się także, aby została na bagnach na stałe.
Teraz czytane: Starosta chełmski nie chciał pajacować
Napisz komentarz
Komentarze