Prawidłowo dobrane meble szkolne, z których korzysta uczeń przez znaczną część pobytu w szkole, mają istotny wpływ na jego zdrowie. Właściwy dobór stanowiska pracy zapewnia nie tylko komfort przy pisaniu, czytaniu i rysowaniu, ale także zapobiega powstawaniu wad postawy.
Kontrole przeprowadzono już w pięciu szkołach podstawowych w klasach IV-VIII. Oceniono 545 stanowisk pracy uczniów w 30 oddziałach.
- 371 stanowisk było prawidłowo dostosowanych do wzrostu uczniów (68%). Najwięcej nieprawidłowości (24%) stwierdzono w klasach IV-V. Lepiej przedstawia się sytuacja w klasach VII-VIII, gdzie nieprawidłowości dotyczą 2% ocenianych stanowisk - wylicza Elżbieta Kuryk, powiatowa inspektor sanitarna w Chełmie.. I wyjaśnia, że prawidłowe dostosowanie mebli szkolnych dotyczy placówek, w których uczniowie mają lekcje w jednej sali w ciągu dnia, natomiast nieprawidłowe, gdzie jedna klasa ma zajęcia w różnych salach.
Na wady postawy ma również wpływ odpowiednie dostosowanie plecaka szkolnego. Jego ciężar nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia. W związku z tym pracownicy chełmskiego sanepidu skontrolowali też wagę tornistrów szkolnych w 4 placówkach. Zważono plecaki 535 uczniów w klasach IV-VIII. Najcięższe mieli czwartoklasiści. Przekroczenia wystąpiły u 17% uczniów.
- Pamiętajmy także o prawidłowym noszeniu plecaka szkolnego. Długość szelek powinna umożliwić swobodne jego wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców – przypomina inspektor Kuryk i dodaje, że należy go nosić na obu ramionach.
Kontrole dotyczące stanowisk pracy ucznia i wagi tornistra prowadzone będą sukcesywnie w pozostałych placówkach szkolnych.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze