Chełm posiada już szeroką sieć miast partnerskich, wśród których znajdują się: Kowel, Łuck i Mikołajów na Ukrainie, Knoxville w Stanach Zjednoczonych, Morlaix we Francji, Sindelfingen w Niemczech, Utena na Litwie, Ozurgeti w Gruzji, Fondi we Włoszech, Beit Sahour w Palestynie.
Radny Stanisław Mościcki (Polska 2050) zwrócił uwagę na brak aktywności w relacjach z niektórymi miastami partnerskimi, szczególnie z Knoxville i Morlaix.
- Zawsze głosowaliśmy jako klub radnych Polska 2050 za takimi umowami, za rozwijaniem współpracy z miastami partnerskimi oraz kolejnymi miastami. Ale chciałbym zapytać, co się dzieje z miastem partnerskim Knoxville i z Morlaix? Bo według mnie to są martwe umowy o współpracy - stwierdził radny.
Radny złożył również formalny wniosek o przedstawienie na kolejnych posiedzeniach szczegółowej informacji na temat realizacji podpisanych umów o współpracy międzynarodowej w latach 2023 i 2024.
Na pytanie Mościckiego odpowiedziała Aneta Szostak, kierownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Chełm. Przyznała, że współpraca z Knoxville i Morlaix nie jest zbyt aktywna, mimo podejmowanych działań w celu jej reaktywacji.
- Naszym celem i zadaniem jest budowanie sieci aktywnych miast i do tego dążymy - zaznaczyła Szostak.
Dodała również, że jeśli próby ożywienia relacji z Morlaix przez Związek Miast Francuskich nie przyniosą efektu, miasto może rozważyć rozwiązanie umowy i znalezienie nowych, bardziej aktywnych partnerów.
Aneta Szostak podkreśliła, że celem miasta Chełm nie jest jedynie budowanie sieci miast partnerskich dla samego samorządu, ale przede wszystkim stworzenie możliwości współpracy dla organizacji, instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańców miasta. Stały kontakt z miastami partnerskimi ma umożliwić szybką reakcję w przypadku potrzeby znalezienia partnera do realizacji konkretnego projektu czy włączenia zagranicznych podmiotów do działań lokalnych.
Na kolejne posiedzenie komisji i sesję Rady Miasta Chełm planowane jest przedstawienie szczegółowego sprawozdania z realizacji umów o współpracy międzynarodowej, zgodnie z wnioskiem radnego Mościckiego.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze