Konferencję rozpoczął dyrektor szkoły Wojciech Maślona, który powitał uczestników oraz podziękował za długoletnią współpracę przedstawicielom lokalnych przedsiębiorców.
Celem spotkania było dzielenie się wiedzą i doświadczeniami uczestników projektu z przedstawicielami lokalnego rynku pracy i pozostałymi uczniami. Pracodawcy mieli możliwość poznania zasad odbywania praktyk zagranicznych, sposobu oceny pracy i umiejętności jakie tam nabyli nasi uczniowie i porównać z praktykami organizowanymi w swoich firmach.
Praktykanci opowiedzieli o swoich praktykach i wrażeniach z udziału w projekcie.
Praca może być pasją i przynosi satysfakcję – powiedziała Wiktora. Nabrałem pewności siebie i uwierzyłem w swoje umiejętności – mówi Kacper. Jestem otwarta na nowe wyzwania i ciekawa świata – podsumowała Weronika. Praca może być ciekawa i zabawna – stwierdził Sebastian. Atmosfera sprzyja nabywaniu nowych umiejętności – dodała Sylwia.
Uczniowie, którzy uczestniczyli w praktykach zagranicznych niewątpliwie zdobyli nowe doświadczenie i umacnili kluczowe kompetencje przydatne na krajowym i europejskim rynku pracy m.in. kompetencje językowe, komunikowanie się w języku hiszpańskim i angielskim. Ponadto rozszerzyli kompetencje w zakresie ICT w związku z upowszechnianiem swojego udziału w projekcie za pomocą mediów społecznościowych. Nabyli umiejętności współpracy w zespole, zdolności organizacyjne i komunikacyjne. Wzrosła ich samoocena, poczucie własnej wartości, motywacja do rozwoju i nauki. Poprzez udział w projekcie ERASMUS + uczniowie uświadomili sobie własne zalety i wady, nauczyli się adaptowania się do nowych warunków i środowiska, co wpłynęło na ich pewność siebie. Stali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni i kreatywni – mówi Małgorzata Jędruszczak wicedyrektor szkoły.
Pracodawcy byli zgodni, że jest to bardzo dobry sposób na wzbogacenie kształcenia zawodowego i daje możliwości rozwoju młodego pokolenia. Bardzo pozytywnie odnieśli się do dotychczasowej współpracy z naszą placówką. Podkreślili, że podczas praktyk zawodowych naszych uczniów, wyróżnia ich chęć do nauki i zdobywania nowych umiejętności, w większości doskonale odnajdują się w rzeczywistych warunkach pracy, przez co poradzą sobie na rynku pracy po ukończeniu szkoły. Jako pracodawcy chcą mieć w swoich zespołach absolwentów technikum i szkoły branżowej z kwalifikacjami w zawodzie, którzy mają pasję i chęć dalszego rozwoju – koordynator projektu Monika Łepik.
Na zakończenie konferencji uczestnicy projektu przygotowali słodki poczęstunek Churros con chocolate, które przygotowywali podczas zorganizowanych warsztatach kuchni hiszpańskiej. W programie warsztatów znalazły się typowe dania kuchni hiszpańskiej m.in. mijas, tortilla, paella, crockietas, gazpacho, ajo i oczywiście churros. Było pysznie.
Napisz komentarz
Komentarze