Na czym polega urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy to szczególny rodzaj urlopu, który przysługuje osobom posiadającym dzieci. W tym czasie rodzice/opiekunowie mają możliwość wzięcia wolnego w pracy w celu sprawowania osobistej opieki nad swoją pociechą.
Z urlopu wychowawczego można skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, nie jest to jednak obowiązkiem. Prawo dopuszcza możliwość skorzystania z tego przywileju do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia, lub w przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.
Na urlopie wychowawczym może przebywać zarówno matka, jak i ojciec dziecka – wymiennie lub oboje naraz.
Komu przysługuje urlop wychowawczy?
Aby móc skorzystać z urlopu wychowawczego, rodzice lub opiekunowie prawni muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o taki urlop, w momencie składania wniosku musi być zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. Dodatkowo trzeba spełniać warunek co najmniej 6-miesięcznego stażu pracy, czy to na pełnym, czy na część etatu. Warto zaznaczyć, że do ogólnego stażu pracy pracownika wlicza się okres pracy u poprzednich pracodawców, jak i okres otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych.
Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy jest przyznawany na wniosek pracownika. Taki wniosek można pobrać za darmo w formacie PDF. Dokument może być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Należy go wypełnić, podpisać i przedstawić pracodawcy. Aby skorzystać z tego uprawnienia, należy złożyć wniosek co najmniej 21 dni – czyli trzy tygodnie – przed dniem, w którym chcielibyśmy zacząć urlop.
Co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego żadnemu ze swoich pracowników. Jednakże istnieją sytuacje, kiedy taka odmowa może się zdarzyć, na przykład w przypadku likwidacji zakładu pracy lub ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa.
Ile trwa urlop wychowawczy?
Jak wspomnieliśmy, urlop wychowawczy przysługuje każdemu rodzicowi i prawnemu opiekunowi dziecka. Aby określić czas trwania takiego urlopu, należy ustalić, czy skorzysta z niego jedno, a może oboje rodziców. Całkowity okres urlopu wynosi 36 miesięcy do podziału, jeżeli obydwoje rodzice zamierzają z niego skorzystać, bądź 35 miesięcy, jeśli decyduje się na niego tylko jeden rodzic.
Czy urlop wychowawczy jest płatny?
Wiele osób zastanawia się, czy za czas urlopu wychowawczego pracownik otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek. Niestety, jest to urlop całkowicie bezpłatny.
Co istotne, urlop wychowawczy nie oznacza jednak konieczności całkowitej rezygnacji z pracy zarobkowej. Przepisy dopuszczają możliwość podjęcia pracy w tym okresie. Można więc śmiało rozejrzeć się za możliwościami dodatkowego zarobku lub pracą dorywczą w trakcie wolnego. Warto jednak wcześniej sprawdzić opinie o potencjalnym pracodawcy, np. w serwisie GoWork.pl, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Sprawdzone informacje o firmach znajdziesz na stronie https://www.gowork.pl/opinie/.
Napisz komentarz
Komentarze