Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Prowadzenie budżetu domowego a oszczędności. To warto wiedzieć

Zarządzenie finansami osobistymi nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza jeśli uwzględnić inflację, czy wyższe ceny podstawowych produktów i usług. Co może pomóc w tej sytuacji?
Prowadzenie budżetu domowego a oszczędności. To warto wiedzieć

Monitorowanie codziennych wydatków

Wbrew pozorom wiedza na temat finansów i zarządzania nimi nie przyda się jedynie w przypadku inwestycji na wysokie kwoty. Prowadzenie budżetu domowego może przynieść wiele korzyści i pozwolić na zwiększenie oszczędności. Od czego jednak warto zacząć? 

 

Minimum przez miesiąc warto skrupulatnie obserwować wszystkie swoje wydatki. Możemy zapisywać je codziennie w notatniku, czy arkuszu na komputerze. Możemy tę czynność wykonać również po upływie czterech tygodni. Najważniejsze jednak, by w zestawieniu ująć wszystkie kwoty, a pod uwagę wziąć „standardowy” miesiąc, w którym nie przypadają ważniejsze okazje, czy wydatki. 

Wiedza na temat tego, ile i na co wydajemy pieniądze, pozwoli na znalezienie oszczędności. Nie chodzi jednak o to, by nagle zrezygnować ze wszystkich przyjemności i zrezygnować z przysłowiowej kawy na mieście. 

Zazwyczaj największe oszczędności możemy znaleźć w budżecie na jedzenie. Przygotowanie tygodniowej listy posiłków i ograniczenie wizyt w sklepach spożywczych do minimum pozwoli nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale również naszego czasu.

Fundusze celowe – czy warto je prowadzić? 

Przy okazji prowadzenia budżetu domowego warto pomyśleć o tym, jakie mamy finansowe cele na przyszłość, np. wymarzone wakacje w przyszłym roku, remont kuchni czy wykupienie kursu online. 

Fundusz celowy zakłada regularne odkładanie środków na dany cel, który może być mniej lub bardziej odległy. Możemy zdecydować, czy będziemy odkładać pieniądze np. na jedno konto i z niego pobierać kwoty potrzebne na realizacje założonych celów, czy zamierzamy stworzyć dla każdego funduszu celowego osobne konto. 

Najważniejsze, by wybrane przez nas rozwiązanie pozwalało na skuteczne i wygodne zarządzanie finansami osobistymi. 

Duże oszczędności – małe kwoty

Regularne odkładanie środków i prowadzenie budżetu domowego pomoże nam na usystematyzowanie naszych finansów oraz szybsze osiąganie celów. Oszczędność nie musi się natomiast wiązać np. z obniżeniem jakości jedzenia, czy całkowitą rezygnacją ze wszystkich przyjemności. Trudno byłoby prowadzić taki styl życia przez dłuższy czas, a oszczędzanie w takim wydaniu mogłoby okazać się niezwykle zniechęcające. 

Warto szukać oszczędności tam, gdzie o nie najłatwiej. W tym celu możemy np. przejrzeć wszystkie płatne subskrypcje, możliwe jest również negocjowanie warunków umowy na telefon czy internet. 

Podczas zakupów możemy również zastanowić się, czy nie moglibyśmy przy okazji wykorzystać kodów promocyjnych, np. kod rabatowy temu, czy ofert specjalnych. Jeśli planowaliśmy wcześniej zakup konkretnej rzeczy, skorzystanie z rabatów czy promocji będzie dodatkową oszczędnością. 

Choć prowadzenie budżetu domowego może okazać się wyzwaniem, warto regularnie przyglądać się swoim finansom i zastanowić się, w jaki sposób chcemy spożytkować posiadane przez nas środki. 


Podziel się

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama